شیوع کرونا آوازخوانان محلی افغانستان را خانه‌نشین کرد

مفتون

منبع تصویر، lemar tv

توضیح تصویر،

مفتون موسیقی محلی بدخشان را از حاشیه به متن آورد

شیوع کرونا در افغانستان باعث شده که شماری از خواننده‌‌های محلی که معمولا در این فصل در محافل و به مناسبت‌هایی مثل عید فطر شرکت می‌کردند، خانه نشین شوند و کارشان از رونق بیافتد. بیشتر این خواننده‌های مردمی در ولایت‌های شمال و شمال شرق این کشور فعالیت دارند ولی اکنون به دلیل ترس از شیوع کرونا نه از تجمعات هواداران آنان خبری است و نه هنرمندان شور لازم را دارند.

قربانعلی همزی، خبرنگار بی‌بی‌سی در بدخشان می‌گوید مردم این ولایت با آمدن بهار و روزهای عید در دشت و دامن تپه‌های سرسبز و باغها میزبان آوازخوانان محلی و برنامه‌های ویژه موسیقی می‌بودند، اما حالا در این ولایت دیگر از آن شور و شوق خبری نیست.

خواننده‌های محلی با برگزاری این مراسم هزینه زندگی خود را تامین میکردند. آنها می‌گویند در وضعیت کنونی زیربار فشار اقتصادی قرار دارند و در عدم حمایت نهادهای رسمی و دولتی، نگران آینده هستند.

اکبر قلندر، یکی از آوازخوانان محلی بدخشان از تأثیر شیوع ویروس کرونا بر زندگی‌اش شکایت دارد و می‌گوید که با شیوع کرونا در شهر فیض آباد زندانی شده‌ است. او می‌گوید این روزها جایی رفته نمی‌تواند و تمامی هرمندان در شهر فیض آباد، کار و بارشان تعطیل است و به گفته او گیر مانده‌اند.

او می‌گوید شرایط به گونه‌ای آمده که آوازخوانان به قناری‌های خاموش تبدیل شوند.

مردم ولایت‌های شمال شرقی با صدای موسیقی این محلی‌خوان‌ها عادت کرده‌اند و به خصوص در روزهای مثل عید لحظه شماری می‌کردند تا بار دیگر طنین دلنواز طبله، تنبور، غیجک و رباب را بشنوند، سازهای محلی‌ایکه از دو ماه به این است در ولایت‌های بدخشان، تخار، کندز و بغلان به گوش نمی‌رسد.

منبع تصویر، AFghan star/tolo tv

توضیح تصویر،

میر مفتون، از چهره‌های شناخته‌شده موسیقی محلی افغانستان است

مردم می‌گویند که حالا به دلیل شیوع کرونا جرآت گردهم‌آمدن در سالن‌ها و ساختمان‌ها را ندارند و خانواده‌ها هم از بیم کرونا از رفت و آمد و گردهم‌آیی های معمولی جلوگیری می‌کنند.

به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی این وضعیت سبب شده است که صدای لعل‌گل خواننده محلی دیگر در بغلان بلند نشود و از میر مفتون و طلامحمد دو خواننده محلی در بدخشان و تخار سازی شنیده نشود.

امان الله غیچک نواز در تخار میگوی: فشار اقتصادی و دل تنگی‌های ناشی از انزوا رفتن، هنرمندان محلی را به ستوه آورده است.

او می‌گوید وقتی که مردم در تنگنا باشند دیگر ساز هم صدای دلنواز ندارد.

پیش از واگیری کووید ۱۹در ولایت بدخشان، هنرمندان هر وقت و در هر جا حضور داشتند اما وضعیت فعلی آنها را به محلات دور و نامعلوم رهسپار کرده است.

داود پژمان، هنرمندی از کوه پایه‌های بدخشان که بیشتر به نشست‌های ادبی و فرهنگی شرکت میکرد هم از خانه نشینی گلایه دارد ولی او برای رسیدن به مخاطبانش چاره دیگری سنجیده است.

پژمان می‌گوید که وضعیت کسانی که در عرصه موسقیی کار می‌کنند در این شرایط خوب نیست و برنامه‌ها همه تعطیل شده‌‌ است. او می‌گوید با در نظرداشت وضعیت فعلی برای دلخوشی علاقمندان‌اش از طریق کانال یوتویب آهنگهایش را همرسانی می‌کند.

فشارناشی از وضعیت کرونایی هرچند بر زند گی هنرمندان موسیقی محلی شمال افغانستان که به "قطغنی خوانان" شهرت دارند، سایه افگنده، ولی امید آنها برای عادی شدن شرایط و نواختن و سرودن دوباره در میان علامقندان‌شان همچنان فروزان است.