واردات هزارها تن خرما از ایران؛ افغانستان نخلستان ایجاد می‌کند

  • سید انور
  • بی‌بی‌سی
ولایت ننگرهار از اولین ولایتهای است که دارای نخلستان خرما است

منبع تصویر، Nangarhar.gov

توضیح تصویر،

ولایت ننگرهار از اولین ولایتهای است که دارای نخلستان خرما است

وزارت زراعت و مالداری افغانستان از ایجاد نخلستان‌های خرما در چندین ولایت خبر داده است. این تصمیم پس از آن گرفته شد که ایجاد نخلستان در ولایت ننگرهار در شرق و فراه در غرب کشور نتیجه خوب داشته است.

مسولان کشاورزی افغانستان انتظار دارند که میزان تولید خرما در نخلستان ولایت ننگرهار امسال به شش تن برسد، سال گذشته در این نخلستان دو تن خرما تولید شده بود.

افغانستان سالانه هزارها تن خرما عمدتا از ایران و کشورهای عربی وارد می‌کند.

کارگران نخلستان خرما در حومه جنوبی شهرجلال آباد مشغول پرورش نخل‌های به ثمر رسیده هستند و انتظار دارند که طعم شیرین این خرما را نه تنها مردم ننگرهار که ساکنان سایر ولایت‌های افغانستان نیز بچشند.

اکبر رستمی، سخنگوی وزارت زراعت و مالداری افغانستان به بی‌بی‌سی گفت انتظار می‌رود که حاصل این نخلستان در سال جاری تا سه برابر افزایش یابد.

او می‌گوید اکنون در ولایت‌های ننگرهار، فراه و هلمند باغ‌های خرما موجود است. به گفته او در کانال ننگرهار ظرفیت تولید نخلستان‌ها رو به افزایش است. سال گذشته دو تن خرما تولید شد و امسال انتظار می‌رود تا سه برابر افزایش یابد.

توضیح تصویر،

کشت خرما در افغانستان یک پدیده نو است

به گفته آقای رستمی در چند ولسوالی ننگرهار شرایط اقلیمی برای پرورش خرما مساعد است، مردم نخلستان ایجاد کرده‌اند و نتیجه هم خوب بوده است.

سنگر، یک باغبان نخلستان ننگرهار که در کار پرورش و شاخه‌بری نخل‌ها است، از تلاش و عرق‌ریزی خود و همکارانش و نتیجه بدست آمده راضی به نظر می‌رسد.

او می‌گوید: "گل نخل‌ها را که می‌بینیم، حاصل امسال نسبت به سال گذشته چهار برابر بیشتر خواهد بود."

به ثمررسیدن درختان خرما در ننگرهار، وزارت زراعت و مالداری افغانستان را واداشته تا طرح ایجاد نخلستان تجارتی خرما را در دیگر ولایت‌ها نیز روی دست بگیرد.

منبع تصویر، Nangarhar.gov

توضیح تصویر،

به گفته مقام‌ها تولید خرما در ولایت ننگرهار تا سه برابر افزایش خواهد یافت

سخنگوی این وزارت می‌گوید اجرای این طرح در سال جاری آغاز شده است.

آقای رستمی می‌گوید که باتوجه به نیاز افغانستان به خرما و شرایط اقلیمی مناسب برای پرورش خرما، به‌ویژه ولایت‌های ننگرهار، لغمان، قندهار، هلمند، فراه و شمار دیگر ولایت‌ها، وزارت زراعت در قسمت ایجاد نخلستان‌های تجارتی خرما بر اساس یک طرح کار کند.

او می‌گوید که "کارهای مقدماتی امسال آغاز شده و انتظار می‌رود که در سال‌های آینده شاهد ایجاد نخلستان‌های تجارتی خرما و باغ‌های کوچک خرما در برخی ولایت‌ها باشیم."

مردم افغانستان در ماه رمضان خرما بیشتر مصرف می‌کنند. در روزهای عید و مراسم فاتحه خوانی نیز مصرف خرما بیشتر است. بیشتر خرمای مصرفی از خارج وارد می‌شود.

توضیح تصویر،

کارگران مزارع خرما امکانات لازم را ندارند

شمعروزخان مسجدی، سخنگوی وزارت مالیه/دارایی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت تنها در ماه‌های اخیر به ارزش بیش از شش صد میلیون افغانی (نزدیک هشت میلیون دلار) خرما وارد کرده است.

او گفت که در یک ربع سال مالی ۱۳۹۹ به مقدار ۱۶.۹ تن خرما از ایران و امارات متحده عربی به افغانستان وارد شده است. ایران بزرگترین صادر کننده خرما به افغانستان است که حدود ۹۸ درصد خرمای مصرفی این کشور از ایران وارد می‌شود.

با آنکه اقلیم افغانستان برای زراعت، کاشت انواع میوه و سبزیجات مناسب است، اما هنوز هم بخش عمده مواد اولیه غذایی و میوه تازه از کشورهای همسایه وارد می‌شود.

در سال‌های اخیر توجه به باغداری در افغانستان بیشتر شده و مقام‌های افغان با اشاره رشد باغداری ابراز امیدواری می‌کنند که در آینده نزدیک نیازمندی به وردات میوه تازه کمتر شود.

دهقانان کمبود سردخانه در ولایت‌ها را مشکل عمده برای نگهداری طولانی مدت محصولات خود عنوان می‌کنند، چالشی که در دو دهه اخیر کمتر به آن توجه شده است.