مهاجران افغان در مرز ایران؛ تهران: مدرکی پیدا نکردیم که عامل اتفاق هریرود مرزبانان ایران باشند

آقای بهاروند گفته که ما مدرکی پیدا نکردیم که این اتفاق در سوی ایران باشد

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

آقای بهاروند گفته که ما مدرکی پیدا نکردیم که این اتفاق در سوی ایران باشد

محسن بهاروند،معاون بین‌المللی و امور حقوقی وزارت خارجه ایران گفته که تحقیقات ایران نشان نمی‌دهد که اتفاق رخ‌داده در هریرود، حاصل مداخله نیروهای مرزبانی ایران باشد.

او به خبرگزاری ایرنا گفته: "ما مدرکی پیدا نکردیم که این اتفاق در سوی ایران باشد. از سویی، سالانه ۵۰۰ هزار تردد غیرقانونی از مرزهای افغانستان به ایران انجام می‌شود و نیروهای مرزبانی ایران در یک رویه مشخص با متخلفان برخورد می‌کنند."

آقای بهاروند افزوده که به طرف افغانستان "اعلام کرده‌ایم که فارغ از بررسی‌های ایران، اگر مدارکی در این باره وجود دارد، در اختیار ما قرار دهید تا مورد بررسی قرار دهیم."

معاون وزارت خارجه ایران با اشاره به سفر اخیر هیأت ایران به ریاست او به افغانستان، گفته که "در سفر اخیر هیأت ایرانی به کابل، مدارکی مبتنی بر تعدادی عکس و مصاحبه به ما تحویل داده شد."

او با اشاره به اینکه تهران این اسناد را مهم تلقی کرده و آنها را مورد رسیدگی قرار خواهد داد، افزوده که در این چارچوب، این اسناد در اختیار مراجع ذی‌صلاح قرار گرفته تا مورد بررسی قرار گیرد که از نظر حقوقی این اسناد، تا چه اندازه اثبات‌کننده قصور یا تقصیری است.

منبع تصویر، Herat.Gov

توضیح تصویر،

مقامهای افغان گفته که حادثه در این منطقه مرزی اتفاق افتاده است

آقای بهاروند درباره توافقات انجام شده در سفر اخیرش گفته که "توافق شده تا کمیسیون مشترک مرزی دو کشور - که وزارت‌های امور خارجه ایران و افغانستان، مسئولیت آن را برعهده دارند - تشکیل شود تا مشکلات مربوط به مسائل مرزی و ترددها، براساس توافقنامه دوجانبه سال ۱۳۳۵خورشیدی مورد بررسی قرار گیرد".

او گفته که در این سفر مبارزه با قاچاق انسان، مواد مخدر، مبارزه با تروریسم و جلوگیری از ترددهای غیرقانونی افراد از موضوعاتی بود که از سوی دو طرف مورد تاکید قرار گرفته است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای بهاروند، اتفاق هریرود را نتیجه ترددهای غیرقانونی در مرزهای مشترک دو کشور دانسته است. او افزوده که به دلیل مبارزه نیروهای مسلح افغانستان با تروریسم، افغانستان پاسگاه‌های مرزی خود را برچیده و همین مساله موجب شده کنترلی بر مرزها از سوی افغانستان وجود نداشته باشد. همین امر باعث می شود افراد گرفتار قاچاقچیان شوند و مشکلات زیادی ایجاد شود.

این درحالی است که گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان، قبلا گفته بود که دو طرف فقط بر سر ادامه تحقیق به توافق رسیده‌اند و اینکه چه راهکارهایی برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث در نظر گرفته می‌شود، گام بعدی است. آقای هیواد امروز نیز به بی‌بی‌سی گفت که منتظر نتایج بررسی طرف ایرانی است و قرار شده ایران بزودی نتایج آنرا با افغانستان در میان بگذارد.

همزمان سرتیپ حسین اشتری، رئیس نیروی انتظامی ( فرمانده پلیس) ایران نیز امروز گفته که انتشار کلیپ‌های متعدد در فضای مجازی مبنی بر ادعای غرق شدن تعدادی از مهاجران کشور افغانستان در منطقه مرزی تایباد، به سوژه‌ای برای طراحی عملیات گسترده رسانه‌ای و اختلاف افکنی میان دو ملت برادر و دوست ایران و افغانستان تبدیل شده است.

منبع تصویر، IRNA

توضیح تصویر،

سرتیپ حسین اشتری، رئیس نیروی انتظامی غرق شدن چند تبعه افغانستانی در رودخانه مشترک مرزی و در خاک کشور افغانستان ارتباطی با مرزبانی نداشته

این مقام ارشد پلیس ایران گفته: "اولا غرق شدن چند تبعه افغانستانی در رودخانه مشترک مرزی و در خاک کشور افغانستان ارتباطی با مرزبانی (ایرانی) نداشته و در بررسی ها مشخص شده که قصوری از سوی مرزبانان ایران صورت نگرفته است. ثانیا انتظار می رود طرف مقابل در خصوص بررسی مشترک ادعاهای مطروحه، تیم هایی اعزام کند که بتوانیم پاسخگوی دو ملت باشیم. ثالثا - شرایط جوی و بارندگی های پی در پی و افزایش حجم آب رودخانه در آن ایام و تاریکی شب می تواند عامل موثری بر این حادثه ادعایی باشد."

فرمانده ناجا همچنین گفته است: " افرادی که به صورت غیرمجاز وارد خاک ایران می‌شوند ضمن اخذ مشخصات، ثبت آثار و علائم بیومتریک نیز صورت می‌پذیرد. بنابراین مسئولان مربوطه در دولت افغانستان باید مشخصات افراد متوفی و آثار و علائم بیومتریک آنان را ارائه تا با سوابق موجود مطابقت داده شود که آیا این افراد وارد کشور جمهوری اسلامی ایران شده اند یا نه؟ که تاکنون چنین اقدامی از سوی آنان صورت نگرفته است."

چندی پیش خبری به نقل از برخی مقامات افغانستان و شاهدان در این کشور منتشر شد که مرزبانان ایرانی پس از شکنجه ۴۶ مسافر افغان، آنها را در روز ۱۲ اردیبهشت/ ثور ۱۳۹۹ وادار به پریدن به داخل رودخانه در مرز مشترک دو کشور کردند.

محمد حمید طهماسی، رئیس هیأت تحقیق افغانستان (۲۷ ثور/اردیبهشت) در گفتگو با رئیس جمهوری افغانستان در خصوص یافته‌های خود گفته بود که ۴۶ شهروند افغانستان وارد خاک ایران شده بودند که از این تعداد ۱۲ نفر کشته، ۱۷ نفر ناپدید است و ۱۷ تن دیگر نیز نجات یافته اند. او گفته که قربانیان از ولایت‌های هرات و فاریاب هستند. اما ایران این اتهام را "قویا" تکذیب کرد.