کرونا در افغانستان؛ 'آمار واقعی به مراتب بیشتر از آمار رسمی است'

.

منبع تصویر، MOPH

وزارت صحت/بهداشت افغانستان می‌گوید در یک شبانه روز گذشته ۵۴۲ مورد تازه کرونا در این کشور شناسایی شده اند و شمار رسمی مبتلایان این بیماری حالا به ۲۱۴۵۹ نفر رسیده است.

به اساس اطلاعات این نهاد، پانزده نفر نیز روز گذشته در نتیجه بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند و آمار رسمی جان باختگان این بیماری به ۳۸۴ نفر افزایش یافته است.

اما این وزراتخانه می‌گوید آمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان به مراتب بیشتر از این است.

وزارت صحت همچنین از ثبت ۴۸۰ مورد بهبود از این بیماری خبر داد و اعلام کرد که اکنون شمار بهبودیافتگان به ۲۶۵۱ نفر رسیده است.

موارد تازه بیماری کووید ۱۹ در افغانستان شامل، ۲۱۳ مورد در کابل، ۱۴۲ مورد در هرات، ۲۲ مورد در پکتیا، ۹۲ مورد در ننگرهار، ۳۶ مورد در غزنی، ۴ مورد درلوگر، ۱۲ مورد در لغمان، ۸ مورد در قندوز، یک مورد در کنر، پنج مورد در کاپیسا و هفت مورد در پنجشیر است.

وحید مجروح، معاون این وزارتخانه امروز (سه‌شنبه، ۲۰ جوزا/خرداد) در یک نشست خبری گفت که آمار واقعی کرونا در این کشور به مراتب بیشتر از آمار رسمی است که اعلام می‌شود.

او می‌گوید که اکنون خطر کرونا در افغانستان در بلندترین سطح ممکن آن قرار دارد و شهروندان باید اصول بهداشتی و پیشگیرانه را رعایت کنند.

به گفته او، هشتاد تا ۸۵ درصد افرادی که مبتلا به این بیماری می‌شوند علایم جدی نداشته و به مراکز بهداشتی مراجعه نمی‌کنند، شمارشان ثبت نمی‌شود اما ناقل این بیماری‌اند.

او همچنین از محدودیت‌ها در بخش نمونه گیری نیز یاد کرد و گفت که به دلیل کمبود تجهیزات مورد نیاز برای نمونه گیری به دلیل سرعت یکباره افزایش شمار بیماران و مبتلا شدن بسیاری از کارمندان بهداشتی در آزمایشگاه‌ها نمونه گیری کاهش یافته است.

به گفته او، تاکنون ۸۱۷ کارمند بهداشتی در افغانستان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

کمبود کپسول اکسیژن

معاون وزارت بهداشت همچنین مشکل کمبود کپسول اکسیژن را در مراکز صحی تایید کرد که گزارش‌هایی از آن در رسانه‌ها منتشر شده بود و گفته شد که سبب شده حتی شماری از بیماران در نتیجه آن جان خود را از دست بدهند.

او می‌گوید که در کنار تامین نیازمندی سایر شفاخانه‌ها در کنار شفاخانه‌های کووید ۱۹، خریداری‌های شخصی کپسول‌های اکسیژن از سوی مردم به گونه چشمگیر افزایش یافته و این همه مشکل کمبود کپسول اکسیژن را به میان آورده است.

آقای مجروح می‌گوید که وزارت بهداشت در تلاش است تا با فراهم سازی کپسول، تامین برق ۲۴ ساعته و تامین امنیت زمینه را برای تولید بیشتر برای کارخانه‌های تولید اکسیژن فراهم کند.

با آنهم او می‌گوید "اگر بی‌پروایی مردم و وضعیت به همین شکل ادامه یابد حتی اگر میزان تولید اکسیژن ده برابر هم شود، مشکل کمبود اکسیژن حل نمی‌شود."

به گفته او، به دنبال شیوع گسترده کرونا در جهان، مشکل کمبود منابع در تمام جهان وجود دارد.