محمد محقق می‌گوید ممکن است 'به کرونا مبتلا شده باشد'

آقای محقق گفت که شش روز است علایم ابتلا به ویروس کرونا را دارد ولی نتایج آزمایش او هنوز مشخص نشده است

منبع تصویر، Haji Mohammad Mohaqeq/FB

توضیح تصویر،

آقای محقق گفت که شش روز است علایم ابتلا به ویروس کرونا را دارد ولی نتایج آزمایش او هنوز مشخص نشده است

محمد محقق از چهره‌های مطرح افغانستان می‌گوید بعد از شیوع کرونا صدها نفر با او دیدار کرده‌‌اند و از شش روز پیش احساس می‌کند به کرونا مبتلا شده است.

آقای محقق به بی‌بی‌سی گفت هنوز نتیجه آزمایشش مشخص نیست اما وضع جسمانی‌اش خوب است و بدن‌درد شدیدی را که ابتدا داشت پشت سر گذاشته و برای درمان بیشتر از گیاهان دارویی استفاده کرده است.

این سیاستمدار افغان افزود شماری از اعضای خانواده‌اش نیز به کرونا مبتلا شده‌اند که رو به بهبود هستند از جمله محمدعلی، فرزندش که نماینده مجلس است و اکنون بهبود یافته و یکی از زنانش هم علایم کرونا را دارد.

آقای محقق در فیسبوک نوشت: "شکست دادن کرونا هم مثل جنگ‌هاى اردوها (ارتش‌ها) نیاز به روحیه و استقامت دارد."

ابتلای مقام‌های افغان به کرونا تازگی ندارد، قبل از این فیروزالدین فیروز، وزیر پیشین بهداشت/ صحت افغانستان، حیات‌الله حیات، والی قندهار و نقیب‌الله فایق، والی فاریاب اعلام کرده بودند به کرونا مبتلا شده‌اند.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان هم قبلا اعلام کرده بود شماری از کارمندانش به کرونا مبتلا شده‌اند ولی نتیجه آزمایش محمد اشرف غنی و رولا غنی منفی بوده است.

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان نیز چند روز قبل اعلام کرد نیمی از اعضای خانواده و کارمندان دفترش به کرونا مبتلا شده‌اند.

منبع تصویر، Haji Mohammad Mohaqeq/FB

توضیح تصویر،

آقای محقق گفته که وضعیت جسمی او اکنون رضات بخش است

محمد محقق کیست؟

آقای محقق از چهره‌های شناخته‌شده رزمی و سیاسی افغانستان است که پس از تشکیل دولت جدید نیز نفوذ خود را در بین هوادارانش حفظ کرده است.

آقای محقق در مبارزه با ارتش شوروی سابق در افغانستان نقش مهمی بازی کرد و یکی از فرماندهان اصلی مقاومت در مقابل طالبان بود.

او مدتی معاون دوم ریاست اجرائیه و همچنین عضو مجلس نمایندگان افغانستان بوده است و رهبری "حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان" را بر عهده دارد.

آقای محقق در سال ۱۳۳۴ خورشیدی در ولسوالی چارکنت ولایت بلخ در شمال افغانستان به دنیا آمده است.

توضیح ویدئو،

واکنش‌ها به سخنان محمد محقق در ستایش از حضور افغان‌ها در جنگ عراق و سوریه

جنگهای داخلی

محمد محقق، مبارزه مسلحانه با ارتش شوروی سابق را از ولایت بلخ، زادگاهش پیش می‌برد و پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان در سال۱۹۹۲، مسئول شورای ولایتی حزب وحدت اسلامی به رهبری عبدالعلی مزاری در شمال افغانستان شد.

آقای محقق در این سال‌ها معاون عبدالرشید دوستم بود که در راس یک شورای نظامی قدرت را ولایت‌های شمالی افغانستان در دست داشت. او در جنگ‌های داخلی افغانستان بین گروه‌های مجاهد، حضور فعال داشت.

پس از سقوط طالبان در اواخر سال ۲۰۰۱ و تشکیل اجلاس بزرگ افغان‌ها در شهر بن آلمان برای ایجاد دولت موقت، آقای محقق معاون رئیس دولت موقت شد.

او در دوره حکومت انتقالی به رهبری حامد کرزی، وزیر برنامه‌ریزی (پلان) افغانستان بود و تا قبل از نخستین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۴، در همین سمت کار کرد.