انفجار معدن زغال سنگ سمنگان؛ ۱۴ جسد پیدا شده و ۴ کارگر ناپدید هستند

عکس از زمان انفجار در معدن زغال سنگ

منبع تصویر، ریاست تصدی ذغال سنگ شمال

توضیح تصویر،

عکس از زمان انفجار در معدن زغال سنگ

ریاض الدین شریفی، رئیس شرکت زغال سنگ شمال افغانستان گفته نیروهای امداد تاکنون ۱۴ جسد از کارگران گیرمانده در معدن زغال سنگ دره صوف ولایت سمنگان پیدا کرده‌اند.

آقای شریفی به بی‌بی‌سی گفته که این حادثه به دلیل انفجار گاز در یکی از تونل‌های "غیرقانونی و خودسر" معدن شباشک ولسوالی دره صوف بالا رخ داده است.

او گفت که انفجار حوالی ۱۲روز سه‌شنبه (۲۰ جوزا/ خرداد) اتفاق افتاد. به گفته او شدت انفجار بحدی زیاد بوده که سقف تونلی که کارگران در آن مشغول کار بودند و دو تونل نزدیک به آن فروریخته است.

آقای شریفی با اشاره به میزان بالای تخریب گفت که مقدار زیادی گاز متان در فضای تونل پخش شده که کار را برای گروه‌های نجات مشکل کرده است.

او افزود که تیم نجات دیروز تا ساعت ۱۱ شب کار کردند و در نتیجه یک جسد پیدا شد. به گفته او به دلیل رها شدن مقدار زیادی گازمتان در فضای معدن، دو کارمند نجات دچار گاز گرفتگی شدند ولی اکنون وضعیت آنان خوب است.

آقای شریفی می‌گوید که صبح امروز نیز۵ جسد و ۶ جسد دیگر بعد از ظهر از داخل تونل به بیرون انتقال داده شد. او گفت یک کارگر هم همان ابتدا در ورودی معدن به دلیل انفجار کشته شد و یک تن دیگر زخمی شده بود که او هم شب جان داد و بدین ترتیب شمار کشته شدگان به ۱۴ تن رسیده است.

منبع تصویر، ریاست تصدی زغال سنگ شمال

توضیح تصویر،

ماموران امداد در تلاش برای نجات جان کارگران گیر مانده در معدن هستند

او گفت که معلومات ابتدایی حاکی از این است که ۱۸ نفر در این معدن کار می‌کردند که تاکنون از سرنوشت ۴ نفر اطلاعی در دست نیست.

آقای شریفی گفت که احتمال بسیار کم وجود دارد گیرماندگان به قسمت‌های از معدن که دارای مجراهای هوای طبیعی است، خود را رسانده باشند.

عبدالقدیر مطفی، سخنگوی وزارت معدن افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته که در ولایت سمنگان بیشتر معادن زغال سنگ به صورت "غیرقانونی توسط نیروهای مخالف دولت، مافیایی معدن و مردم عادی استخراج می‌شود."

منبع تصویر، ریاست تصدی ذغال سنگ شمال

توضیح تصویر،

مسئولان می گویند که تاکنون ماموران نجات جسد شش کارگر را بیرون آورده‌اند

به گفته مسئولان حدود ۵۰۰ معدن زغال سنگ به صورت غیر قانونی در ولایت سمنگان و سایر ولایت‌های شمالی افغانستان استخراح می‌شود، به گفته آقای شریفی با ادامه این روند، حوادث بیشتری را باید انتظار داشت.

او گفت که بارها موضوع استخراج غیر قانونی معدن را به مسئولان دولتی اطلاع داده است که باید جلو این کار گرفته شود و عاملین این کار محاکمه شوند.