انفجار در جریان نماز جمعه در مسجد شیرشاه سوری کابل

Kabul Police

منبع تصویر، Kabul Police

وزارت امور داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در نتیجه انفجار در داخل مسجد شیرشاه سوری در کابل مولوی عزیزالله مفلح، امام این مسجد و سه نمازگزار کشته شده و هشت نمازگزار دیگر زخمی شده‌اند.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت گفته که این رویداد هنگام برگزاری نماز جمعه صورت گرفته و مواد جاگذاری شده در داخل مسجد انفجار کرده است.

مسجد شیرشاه سوری واقع در حوزه سوم کابل، از بزرگترین مساجد در غرب این شهر است. مولوی مفلح از روحانیون مشهور افغانستان بود که به موضع‌گیری‌هایش در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان شهرت داشت.

مسئولیت حمله را کسی تا کنون بر عهده نگرفته است.

گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای این انفجار را محکوم کرده و آن را "یک جنایت بزرگ" خوانده است.

این انفجار در حالی صورت می‌گیرد که ده روز پیش در پی انفجار ماین/مین در مسجد وزیر اکبر خان شهر کابل، ایاز نیازی، ملا امام این مسجد و یک نمازگذار کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

منبع تصویر، وزارت حج و اوقاف

توضیح تصویر،

مولوی مفلح از روحانیون مشهور افغانستان بود که به موضع‌گیری‌هایش در حمایت از نیروهای امنیتی افغانستان شهرت داشت

"قتل زنجیره‌ای روحانیون"

این درحالی‌ست که در طی دو دهه گذشته و در مناطق مختلف افغانستان شماری از عالمان دینی این کشور ترور شده‌اند. هدف قرار گرفتن روحانیون نگرانی‌هایی را نزد دیگر عالمان دینی افغانستان به بار آورده است.

وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان پیش از این از "قتل زنجیره‌ای روحانیون" سخن گفته و به شدت ابراز نگرانی کرده است.

پس از ترور ایاز نیازی در کابل، برخی از عالمان دینی در ولایت‌های تخار و هرات خواستار تامین امنیت روحانیون شدند و از حکومت خواستند عاملان ترور علما را بدست عدالت بسپارند.

هرچند ریاست جمهوری افغانستان یک هیات شش نفری را برای بررسی انفجار مسجد وزیر اکبر خان شهر کابل تعیین کرده اما نتایج این بررسی تا کنون اعلام نشده است .

منبع تصویر، Reuters

"حمله به اماکن مقدس جنایت جنگی است"

این حمله با واکنش‌ و محکومیت‌های از سوی مقام‌های افغان و کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان با اشاره به این انفجار گفته که "حمله بر اماکن مقدس، تجمعات مردمی و تأسیسات غیرنظامی، نقض آشکار حقوق بین‌الملل بشردوستانه و جنایت جنگی است."

این کمیسیون ضمن محکومیت این انفجار، از حکومت خواستار تحقیق همه‌جانبه، شناسایی عاملان این حمله و حمله وزیر اکبر خان و اجرای عدالت شده است.

سمیع مهدی، روزنامه‌نگار نیز با اشاره به هدف قرار گرفتن روحانیون نوشته:" امامان میانه‌رو به صورت هدفمند ترور می‌شوند. در کمتر از یک سال گذشته امامان سرشناس چون مولوی ریحان، مولوی ایاز نیازی و امروز مولوی مفلح را در داخل مسجد به شهادت رسانده‌اند‌. این یک گرایش جدید در جریان ترور به نظر می‌رسد."

عزیزالله مفلح کی بود؟

مولوی عزیزالله مفلح در ولسوالی پریان ولایت پنجشیر زاده شد. او تعلیمات ابتدایی را در همین ولسوالی فرا گرفت و سپس برای تحصیلات عالی علوم شرعی به پاکستان رفت و در آنجا علوم دینی آموخت.

او پس از بازگشت به کشور در دانشگاه بلخ مصروف تحصیل شد و لیسانش‌اش را در رشته شرعیات از همین دانشگاه به دست آورد. وی همچنین تا مقطع فوق لیسانس در رشته تفسیر و علوم قران در دانشگاه جامعه المصطفی آموزش دیده است.

وزارت حج و اوقاف افغانستان با نشر زندگی‌نامه او گفته که اقای مفلح در کنار تحصیلات علوم شرعی در عرفان و تصوف نیز مطالعاتی داشت. به گفته این وزارت، "گرایش او به اعتدال‌گرایی و مبارزه با افراط‌گری سبب گسترش محبت او در میان علاقه‌مندانش شده بود. "

مولوی عزیزالله مفلح در کنار تدریس در برخی از دانشگاه‌های خصوصی کابل، از ۱۸ سال به این سو به عنوان امام و خطیب مسجد شیر شاه سوری شهر کابل ایفای وظیفه می‌کرد.

گفته شده که از او آثار مکتوب در بخش علوم اسلامی نیز به چاپ رسیده است.

منبع تصویر، Reuters