ایران سفیر افغانستان را به خاطر 'تعرض به سفارت جمهوری اسلامی' احضار کرد

.

منبع تصویر، MFA IR

وزارت خارجه افغانستان در واکنش به احضار سفیر این کشور در تهران گفته که "تجمعات و اعتراضات مسالمت‌آمیز" حق شهروندان افغانستان است اما اگر "بی‌نظمی و اخلالی" در جریان این تظاهرات اتفاق افتاده باشد، مورد تحقیق قرار خواهد گرفت.

وزارت امور خارجه ایران امروز خبر داد که سفیر افغانستان در تهران را به خاطر "اقدام اهانت‌آمیز و تعرض" عده‌ای "قلیل" به ساختمان سفارت جمهوری اسلامی در کابل، احضار کرده است.

صبح امروز، شنبه ۲۴ خرداد/جوزا عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در تهران برای "برای پاره‌ای توضیحات" به وزارت امور خارجه احضار شد.

به گزارش وزارت خارجه ایران، مدیر کل آسیای غربی در این وزارتخانه از "تاثیر اقدامات غلط این گروه قلیل بر روابط همسایگی دو کشور" ابراز نگرانی کرده است.

۱۸ خرداد، شماری از اعضای حزب همبستگی افغانستان در اعتراض به سانحه آتش گرفتن خودرو حامل مهاجران افغان در ایران و غرق شدن شماری از افغان‌ها در مرز با این کشور، مقابل سفارت ایران در کابل تجمع و این حوادث را تقبیح کردند.

در برخی شهرهای دیگر افغانستان و اروپا هم تجمعات اعتراضی برگزار شد.

در کابل معترضان به لوحه و درب سفارت ایران رنگ سرخ پاشیدند.

آنها نیروهای امنیتی ایران را به "غرق کردن افغان‌ها در مرز" و "به آتش‌کشیدن خودرو افغان‌ها در یزد" متهم کرده و آن را "جنایت نابخشودنی" خواندند.

در بیانیه وزارت خارجه افغانستان آمده که از نهادهای امنیتی این کشور خواسته شده تا چگونگی اعتراضات مردمی را به این وزارت گزارش دهد.

وزارت خارجه افغانستان گفته که به زودی هیات بلند‌رتبه‌ای به ایران اعزام خواهد شد.

منبع تصویر، Social medias

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

وزارت خارجه ایران، معترضان را "عده‌ای قلیل" خوانده که به دنبال "تحرک عده‌ای معدود از جریانات خاص سیاسی" هستند که "سابقه ضدیت با جمهوری اسلامی ایران" دارند و "به دنبال برهم زدن روابط دو کشور همسایه هستند."

در بیانیه وزارت خارجه ایران آمده است که این عده "اخیرا به بهانه فوت چند تن از اتباع آن کشور که قصد ورود غیر قانونی به ایران داشته و یا بصورت قاچاقی و غیر قانونی وارد ایران شده بودند، مرتکب برخی اقدامات اهانت آمیز" شده‌اند.

در تازه ترین رویداد، بر اثر سوختن یک خودرو مهاجران افغان روز ۱۴جوزا/خرداد در منطقه مهریز استان یزد ایران سه نفر کشته شدند. شاهدان عینی می‌گوید شلیک پلیس به خودرو باعث آتش‌سوزی شد اما مقام‌های استانداری یزد می‌گویند آتش گرفتن خودرو حامل مهاجران افغان ارتباطی به اصابت گلوله نداشته است. به گفته این مقام‌ها این خودرو حامل مهاجران غیرقانونی بوده است.

چهارشنبه هفته گذشته وزارت خارجه افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته بود که گزارشی در مورد برخوردهای اخیر با مهاجران و پناهجویان افغان در ایران به جلسه شورای امنیت ملی ارائه کرده و این شورا برای جلوگیری از تکرار "وقایع تاسف بار اخیر" در زودترین فرصت هیاتی بلندپایه به ایران می‌فرستد.

منبع تصویر، Social media