افغانستان، روسیه و آمریکا درباره صلح افغانستان گفتگو کردند

وزارت خارجه افغانستان گفته که طرفها به مالکیت صلح توسط افغانستان تاکید کرده‌اند

منبع تصویر، MFA

توضیح تصویر،

وزارت خارجه افغانستان گفته که طرفها به مالکیت صلح توسط افغانستان تاکید کرده‌اند

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که نمایندگان افغانستان، روسیه و آمریکا به منظور پشتبانی از روند صلح افغانستان، ایجاد توافق منطقه‌ای و بین‌المللی نشستی سه جانبه داشته‌اند.

در خبرنامه این وزارت که امروز (سه شنبه، ۲۷ جوزا/خرداد) به رسانه‌ها فرستاده شده است آمده که این نشست سه جانبه به دعوت محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان با حضور ضمیر کابلوف، فرستاده ویژه روسیه برای افغانستان و زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا روز گذشته به صورت ویدئویی برگزار شده است.

وزارت خارجه افزوده که در این نشست نمایندگان سه کشور تعهد خود را بر حمایت از تلاش‌های صلح به مالکیت و رهبری افغانها اعلام کرده‌اند و به حفظ دستاوردهای ۱۹سال گذشته تاکید کرده‌اند.

به گفته وزارت خارجه افغانستان شرکت کنندگان از آزادی زندانیان طالبان استقبال کرده و آنرا "اقدام مهم به‌خاطر آغاز زودهنگام مذاکرات بین‌الافغانی دانسته‌اند."

طرف‌های شرکت کننده در این نشست از طالبان خواسته‌اند که به آزادی زندانیان حکومت افغانستان مطابق توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان، پاسخ مثبت دهند.

منبع تصویر، MFA

توضیح تصویر،

این نشست به صورت آنلاین برگزار شده بود

وزارت خارجه افزوده که با توجه به اهمیت ایجاد یک محیط مثبت برای مذاکرات برنامه‌ریزی شده بین الافغانی، هر سه طرف به منظور ایجاد اعتماد جناح‌های درگیر "خواستار کاهش چشمگیر خشونت‌ها" شدند.

پیشنهاد دولت افغانستان برای ایجاد راهکاری جهت نظارت بر اجرای توافقنامه، کاهش خشونت و همچنین ایجاد اطمینان از مسئولیت‌پذیری طرف‌های متقابل در روند صلح از سوی شرکت‌کنندگان این نشست گامی مثبت و مؤثر خوانده شده است.

در این خبرنامه آمده که شرکت‌کنندگان نشست از آمادگی دو طرف برای آغاز زودهنگام مذاکرات بین‌الافغانی و علاوه بر آن دیدار مقدماتی هیأت‌های دو طرف بخاطر توافق بر سر اجندای نشست و اقدامات بعدی استقبال کرده‌اند.

این شرکت کنندگان افزوده که طبق توافق صلح آمریکا و طالبان مذاکرات برای دستیابی به آتش بس دائمی و جامع در صدر برنامه نشست بین الافغانی قرار گیرد.

شرکت کنندگان توافق کرده‌اند كه در چارچوب این جلسه مجدداً دیدار کنند تا در مورد روند پیشرفت مذاكرات بین الافغانی صحبت بیشتری داشته باشند.

قبل از این دولت افغانستان اعلام کرده بود که قرار است نشست بین الافغانی به‌زودی در قطر برگزار شود.