واکنش ها به لویه جرگه؛ طالبان: یک هفته پس از آزادی زندانیان، مذاکرات را آغاز می‌کنیم

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان: طالبان باید نشان بدهند که از رعایت یک آتش بس سرتاسری ترس ندارند

منبع تصویر، @DRABDULLAHCE

توضیح تصویر،

اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان: طالبان باید نشان بدهند که از رعایت یک آتش بس سرتاسری ترس ندارند

گروه طالبان در واکنش موافقت اعضای لویه جرگه مشورتی صلح به خاطر رهایی ۴۰۰ زندانی این گروه از زندان‌های دولت افغانستان گفته‌است که آماده‌اند یک هفته پس از آزادی این افراد، مذاکرات بین‌الافغانی را در مرحله نخست در دوحه قطر آغاز کنند.

لویه‌جرگه مشورتی صلح افغانستان امروز با رهایی ۴۰۰ عضو "خطرناک" گروه طالبان از زندان‌های دولت موافقت کرد و محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری این کشور نیز گفت که حکم رهایی آن‌ها را امضا می‌کند.

این نشست که روز جمعه (۱۷ اسد/مرداد) آغاز شده بود، امروز پایان یافت. در این لویه جرگه حدود ۳۲۰۰ نفر از جمله ۷۰۰ زن، از سراسر افغانستان شرکت کرده بودند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در گفتگو با بی بی سی از تصمیم لویه جرگه به خاطر رهایی زندانیان شان استقبال کرد اما گفت که این تصمیم جرگه "اقدامی نیک" بودولی باردیگر تاکید کرد که خود این جرگه از نظر آن‌ها مشروعیت ندارد.

او گفته که اگر زندانیان این گروه آزاد شوند، آنها آماده اند طی یک هفته مذاکرات رو در رو با دولت افغانستان را آغاز کنند. به گفته وی، مرحله اول گفتگوها در دوحه قطر برگزار خواهد شد و پس از آن با مشوره دو طرف مکان دیگری برای پیشبرد گفتگوها برگزیده خواهد شد.

اما محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در نخستین روز این جرگه گفت که گروه طالبان متعهد شده است که در صورت رهایی زندانیان این گروه، تا سه روز دیگر مذاکرات بین‌الافغانی را آغاز کنند.

دولت افغانستان می‌گوید که اکنون تمامی موانع سد راه گفتگوهای صلح برداشته شده و طالبان باید به میز مذاکره حاضر شوند.

امرالله صالح، معاون اول اشرف غنی، از قول رئیس جمهوری در توییترش نوشت که رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان یک تصمیم دشوار برای او بوده است اما رئیس جمهوری این کار را به خاطر تعهدش به اعضای لویه جرگه عملی می‌کند.

او از قول آقای غنی نوشته که اکنون وظیفه طالبان است که تنوع و کثرت‌گرایی افغانستان را بپذیرند و به میز مذاکره حاضر شوند چون هیچ مانعی فرا راه صلح باقی نمانده است.

از سویی هم شماری از دیپلمات‌های کشورهای بیرونی از تصمیم اعضای لویه جرگه استقبال کرده‌ و بر آغاز فوری گفتگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش بس در افغانستان تاکید کرده‌اند.

محمد صادق، نماینده پاکستان در امور افغانستان از تصمیم و مشوره اعضای جرگه به رئیس جمهور اشرف غنی، استقبال کرده است. نماینده پاکستان در توییترش نوشت که با این تصمیم، یک مانع بزرگ سد راه آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی برداشته شد.

افراسیاب ختگ، عضو مجلس سنای پاکستان، نیز گفته که پیام لویه جرگه مشورتی صلح، نشان دهنده اراده برای رسیدن به صلح و آشتی در افغانستان است.

پوتزل مارکوس، نماینده ویژه آلمان در امور افغانستان نیز در توییترش نوشت که آلمان آماده است در روند صلح افغانستان که قرار است تا چند روز دیگر آغاز شود، نقش فعال بازی کند. او گفته با آزادی این زندانیان، دولت و طالبان باید برای آغاز مذاکرات‌بین‌الافغانی آماده باشند و این کار باید با آتش بس سراسری همراه شود.

کارولین ویچینی، سفیر سویدن/ سوئد در افغانستان نیز با استقبال از برگزاری لویه جرگه گفته که کشورش از گفتگو و مذاکره برای پایان جنگ طولانی افغانستان حمایت می‌کند.

اما نهادهای حقوق بشر و سازمان عفو بین‌الملل از رهایی زندانیان باقی مانده گروه طالبان ابراز نگرانی کرده اند. سازمان عفو بین‌الملل گفته که در روند صلح افغانستان باید قربانیان مورد توجه قرار گیرند و کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار شفافیت، توجه به حقوق قربانیان و ضمانت‌ها برای عدم تهدید دوباره زندانیان رها شده به غیرنظامیان شده است.

در همین حال شماری از سیاستمداران افغانستان از تصمیم لویه جرگه مبنی بر رهائی زندانیان طالبان استقبال کرده اند.

توضیح ویدئو،

رئیس جمهوری افغانستان فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا می‌کند