دهلیز تجارتی ایران به کشورهای آسیای میانه از خاک افغانستان آغاز به کار کرد

افغانستان
توضیح تصویر،

به گفته وزارت ترانسپورت بر اساس کنوانسیون تیر این انتقال با وسایط/خودروهای افغانستان انجام می‌شود

نخستین محموله تجارتی از ایران با عبور از خاک افغانستان به مرز ازبکستان رسیده است. آغاز به کار این دهلیز تجارتی به اساس کنوانسیون بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای موسوم به "تیر" صورت گرفته است.

حکمت الله قوانج، سخنگوی وزارت ترانسپورت افغانستان، امروز (سه شنبه ۲۱ اسد/مرداد) به بی‌بی‌سی گفت که این اقلام شامل چای و تایر خودرو است. به گفته او، این انتقال‌ها به اساس کنوانسیون تیر با وسایط/خودروهای افغانستان انجام می‌شود.

آقای قوانج افزود که به تازگی به اساس همین کنوانسیون محموله‌های تجارتی ایران به مقصد تاجیکستان و قرقیزستان نیز از آن کشور باربرداری شده و اکنون در خاک افغانستان است.

او می‌گوید که توسعه و تحکیم ترانزیتی با کشورهای همسایه و منطقه از اولویت‌های وزرات ترانسپورت است و امیدوارند چنین انتقالاتی از کشورهای دیگر نیز از خاک افغانستان آغاز شود.

سخنگوی وزارت ترانسپورت می‌گوید هدف اصلی استفاده از موقعیت افغانستان به عنوان نقطه وصل میان آسیای جنوبی و آسیای مرکزی است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) نیز به نقل از مصطفی آیتی، مدیرکل ترانزیت گمرک ایران نوشته که مسیر ترانزیتی از خاک افغانستان می‌تواند به عنوان یک مسیر جدید کوتاه و کم هزینه، نقش موثری در توسعه تجارت و همکاری‌های منطقه‌ای داشته و منجر به افزایش صلح و امنیت پایدار در افغانستان شود.

به گفته او توسعه ترانزیت، ایجاد درآمد و افزایش اشتغال را نیز به دنبال دارد.

توضیح تصویر،

هفته گذشته چهار کامیون به مقصد تاجیکستان و دو کامیون به قیرقیزستان از افغانستان عبور و به این کشورهای مقصد رسیدند

آقای قوانج، سخنگوی وزارت ترانسپورت افغانستان، همچنین گفت که علاوه بر این کامیونها، پیش از این شش کامیون دیگر، چهار کامیون به مقصد تاجیکستان و دو کامیون به مقصد قرقیزستان نیز که از ایران بارگیری شده بودند، از افغانستان عبور و به این کشورها رسید. او گفت که عبور این کامیونها براساس موافقت نامه هشتمین نشست همکاری‌های اقتصادی در عشق آباد، پایتخت ترکمنستان بود، که افغانستان خواستار ایجاد سیستم ترانزیتی میان کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و ایران شده بود.

سال ۱۳۹۸ نمایندگان ایران، افغانستان، تاجیکستان و قرقیزستان در تهران نشستی برگزار کردند و به تردد دو کامیون در مسیر این کشورها که به مسیر کتای (KTAI) نامگذاری شده توافق کردند.

مقام های ایران نیز گفته‌اند که مسیر "کتای" به عنوان مسیر کوتاه و جایگزین برای ارسال کالا از بنادر جنوبی ایران به کشورهای آسیای مرکزی راه‌اندازی شده است.

کنوانسیون بین‌المللی حمل و نقل جاده ای "تیر"، حاوی اصولی برای آسان ساختن حمل و نقل کالاهاست که از سوی اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل جاده‌ای میان کشورهای عضو اجرا می‌شود. این کنوانسیون ۷۶ عضو دارد.

به اساس این کنوانسیون یکبار اموال در مبدا با تمام جزئیات آن بسته بندی و در خودروها جا به جا می‌شود، جزئیات آن به تمام گمرکات مسیر فرستاده می‌شود و بعد محموله بدون مانع تا مقصد انتقال داده می‌شود.

اصول کنوانسیون تیر، در کنار مصون و سریع بودن، با توجه به کم مصرف بودن بر قیمت کالاها نیز تاثیر مستقیم دارد.

افغانستان در سال ۱۹۸۳ به این کنوانسیون پیوسته بود اما در سالهای جنگ عضویتش به تعلیق درآمده بود و در سال ۱۳۹۲ دوباره به آن پیوست.

آذرخش حافظی، رئیس عمومی اتاق های تجارت و صنایع کشورهای همکاری‌های اقتصادی یا "اکو" نیز موقعیت افغانستان را دارایی اقتصادی جغرافیایی می‌خواند و می‌گوید که افغانستان باید از این امکانات بالقوه که تاکنون بدون استفاده باقی مانده بود، نهایت استفاده را ببرد.

به گفته او، استفاده از خاک افغانستان برای انتقال اموال‌های تجارتی آنهم به اساس کنوانسیون تیر، سرچشمه عایداتی خوبی برای این کشور است.