ادعای 'تجاوز گروهی بر یک زن در حمله دزدان مسلح به مسافران' در شاهراه غزنی-قندهار

غزنی

مقام‌های محلی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان می‌گویند دزدان مسلح نیمه‌های شب گذشته چند اتوبوس/بس مسافربری را در شاهراه غزنی-قندهار توقف داده و اموال مسافران را با خود برده‌اند.

این مقامات می‌گویند ادعاهایی نیز مطرح شده است که این دزدان بر یک زن نیز "به طور گروهی تجاوز جنسی کرده‌اند".

گفته می‌شود این رویداد در منطقه‌ای موسوم به ملانوح بابا در ولسوالی اندر غزنی در منطقه تحت کنترل طالبان رخ داده است.

طالبان نیز این رویداد را تایید کرده و گفته‌اند در تلاش بازداشت عاملان این حادثه هستند.

نصیراحمد فقیری، رئیس شورای ولایتی غزنی به بی‌بی‌سی گفت که دزدان مسلح پس از توقف چند بس/اتوبوس مسافربری اموال مسافران را به سرقت بردند.

آقای فقیری مدعی شد که دزدان مسلح به یک دختر نیز تجاوز گروهی کردند. در مورد هویت این زن و اینکه حالا در کجا و در چه وضعیتی به سر می‌برد، اطلاعاتی در دست نیست.

سیما سمر، مشاور ارشد رئیس‌جمهوری در امور حقوق بشر در واکنش به این رویداد در توییتر نوشته که آن را به شدت تقبیح می‌کند و نوشته است:"...اميدوارم كه نيروهای امنیتی هرچه زودتر عاملين اين قضيه را دستگير و به پنجه عدالت بسپارد. همچنین حمايت جدی از قربانيان قضيه صورت گيرد."

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

حاجی محمد احمدی، ولسوال اندر این ولایت می‌گوید که دو نفر در این ارتباط بازداشت شده‌اند. به گفته او افراد بازداشت شده، از افراد طالبان است اما ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان به بی‌بی‌سی گفته این گروه در تلاش شناسایی و دستگیری عاملان این حادثه هستند.

در واکنش به این حادثه، راننده‌های معترض، امروز شاهراه کابل-قندهار را بستند.

اما مقام‌های محلی غزنی می‌گویند پس از ‌آننکه معاون والی نام‌نهاد طالبان به شرکت‌های ترانسپورتی تعهد داد که عاملان این رویداد را دستگیر می‌کنند، معترضان شاهراه را باز کردند.

واحدالله جمعه‌زاده، سخنگوی والی غزنی سرقت اموال مسافران را درین حادثه تایید کرده و گفته نیروهای کشفی در تلاش استند تا اصل ماجرا را پیدا کنند.

آقای جمعه‌زاده می‌گوید تا هنوز در مورد تجاوز بر یک زن در این محل شکایتی درج نشده است.

ادعای تجاوز در این حادثه به بحث بزرگی بدل شده است و در صورت تایید شدن آن، می‌تواند مقام‌های محلی و طالبان را که در آنجا حاکم هستند، به چالش بکشد.

در حال حاضر رفت و آمد در شاهراه کابل - قندهار که مسیری پرتردد ولی ناامن است، به حالت عادی در آمده است.

غزنی از ولایت‌های ناامن افغانستان است.