شرط تازه حکومت برای رهایی زندانیان 'خطرناک' طالبان: اسرای باقیمانده ما را رها کنید

زندانیان طالبان

منبع تصویر، Reuters

حکومت افغانستان می‌گوید که آنها برای آغاز مذاکرات صلح کاملا آماده هستند اما گروه طالبان هنوز آماده نیست.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری امروز (دوشنبه ۲۷ اسد/مرداد) در یک نشست خبری تایید کرد که کشورهای فرانسه و استرالیا مخالفت‌شان را با رهایی دست‌کم شش زندانی طالبان که در کشتن اتباع آنها دست داشتند، با وزارت خارجه افغانستان رسما در میان گذاشتند.

او گفت که حکومت افغانستان نیز قبلا اعلام کرده بود که چهارصد زندانی باقیمانده طالبان "مجرمین، افراد و تروریست‌های خطرناک" هستند که نه تنها به امنیت داخلی افغانستان بلکه برای امنیت و ثبات جهان تهدید هستند اما اکنون در تلاش هستند تا مشکل مخالفت‌های خارجی برای رهایی آنها را حل سازند و برای آن یک راه حل پیدا کنند.

آقای صدیقی اما افزود که در کنار این مخالفت‌ها، رها نشدن اسرای باقیمانده حکومت از سوی طالبان نیز از دلایل تاخیر در عملی شدن رهایی چهارصد زندانی طالبان است.

او گفت که حکومت متعهد است و رئیس جمهوری فرمان رهایی این چهارصد زندانی را امضا کرده اما تاکنون طالبان اسیران حکومت را رها نکردند. طالبان این ادعای حکومت را رد می‌کند.

آقای صدیقی امروز گفت: "قرار است تبادله باشد. جاده یک طرفه نیست. طالبان باید یک تعداد اسرا را رها می‌کرد که آن را تکمیل نکرده است. ما خواهان تکمیل رهایی اسیران خود هستیم تا این مانع برداشته شود و مذاکرات آغاز شود."

سخنگوی حکومت تاکید کرد که حکومت تاکنون بیش از پنج هزار زندانی طالبان را رها کرده اما طالبان بدون هیچ دلیلی هنوز روند رهایی اسیران حکومت را تکمیل نکرده است.

آقای صدیقی شمار دقیق اسرای حکومت را که باید طالبان رها کنند، مشخص نکرد اما آن را اندک خواند و افزود که شمار زیادی از افرادی که تاکنون از سوی طالبان رها شدند، غیرنظامیان بودند.

او گفت که حکومت تاکنون برای پیشبرد روند صلح گام‌های زیادی برداشته و اکنون مسئولیت بر دوش طالبان است تا متناسب با تعهدات و اقدامات حکومت، آنها نیز گامی بردارند.

منبع تصویر، مرکز رسانه‌های حکومت افغانستان

توضیح تصویر،

صدیقی صدیقی امروز در نشست خبری گفت که دولت "کاملا آماده آغاز مذاکرات بین‌الافغانی است"

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان اما سخنان تازه حکومت مبنی بر رها نشدن شماری از اسرای‌شان را "پروپاگند" می‌خواند و آن را رد می‌کند.

او می‌گوید که طالبان تمام یک هزار زندانی حکومت را که متعهد به رهایی آنها بود رها کرده است.

طالبان به تعویق افتادن رهایی زندانیان طالبان را به ضرر همه طرف‌ها خوانده و می‌گوید این کار به نفع هیچ کسی نیست.

این گروه روز گذشته نیز گفته بود که مخالفت کشورهای فرانسه و استرالیا با رهایی شماری از زندانیان این گروه در این مرحله که افغانستان به صلح نزدیک است "تحریک آمیز و خلاف روند صلح" است.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی حکومت از سوی این گروه از مواد اصلی موافقتنامه صلح میان طالبان و آمریکا است که به تاریخ دهم حوت/اسفند سال گذشته به امضا رسید. روند تبادله زندانیان که قرار بود پس از ده روز از امضای این سند آغاز و تکمیل شود ماه‌ها به طول انجامید.

حکومت که در نخست اعلام کرد کاملا مخالف رهایی زندانیان طالبان است بعدتر در مراحل مختلف هزاران زندانی این گروه را رها کرد اما چهارصد نفر از آنها را "خطرناک" خواند و تصمیم رهایی آنها را به لویه جرگه مشورتی سپرد. این جرگه هفته پیش تصمیم به رهایی این زندانیان گرفت و رئیس جمهوری فرمان آن را امضا کرد اما تاکنون تنها هشتاد نفر از این افراد رها شدند و این روند با تاخیر رو به رو شد و حالا دولت طالبان را مسئول می‌خواند.

سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان از متحدین دولت و جامعه جهانی خواست تا بر طالبان فشارهای لازم را وارد سازند و این گروه را به تن دادن به این روند راضی کنند تا دست از خشونت کشیده و مذاکرات را آغاز کنند.

در مقابل طالبان نیز پس از امضای توافقنامه صلح با آمریکا، بارها حکومت را به سنگ اندازی در روند صلح متهم کرد و در مقابل انتقادها از عدم کاهش خشونت‌ها بارها گفت نخست باید تمام پنج هزار زندانی این گروه رها شده و بعدا مذاکرات بین‌الافغانی آغاز و پس از آن در مورد آتش بس تصمیم گرفته شود.