جنگ و درگیری باعث بیجا شدن صدها خانواده در ولایت‌های غزنی و دایکندی شد

غزنی

مقام‌های محلی در ولایت‌های غزنی در جنوب و دایکندی در مرکز افغانستان می‌گویند حدود ۸۰۰ خانواده که در اثر جنگ‌های اخیر از محلات‌شان بیجا شده‌اند، نیاز به کمک‌های غذایی فوری دارند.

طالبان در روزهای اخیر مناطق آرزو در مرکز ولایت غزنی و چندین روستای ولسوالی پاتو ولایت دایکندی را هدف تهاجم خود قرار دادند که در جریان برخوردهای شدید مسلحانه هزاران نفر از خانه‌های شان متواری شدند.

بسیاری از بیجا شده‌ها نگران زمین و زراعت شان هستند و می‌گویند اگر تا چند روز دیگر به روستاهای شان باز نگردند، با مشکلات زیادی روبرو خواهند شد، زیرا در حال حاضر در هر دو ولایت موسم برداشت محصولات زراعتی فرا رسیده است.

این درحالی‌ست که خشونت‌ها در ولسوالی پاتو ولایت دایکندی هنوزهم فروکش نکرده و خانواده‌های بیجا شده می‌گویند که در بیم و اضطراب به سر می‌برند. چون به گفته آن‌ها طالبان در ولسوالی گیزاب ولایت ارزگان که همرز با ولسوالی پاتو است تجمع کرده و قصد حمله دوباره را دارند.

دو روز پیش در حمله طالبان بر پاسگاه‌های نیروهای خیزش‌های مردمی در ولسوالی پاتو ۶ تن کشته و ۱۶ نفر دیگر زخمی شدند. این درگیری‌ها تا عصر دیروز ادامه داشت. این مناطق جنگی در فاصله حدود۱۸۰ کیلومتر از مرکز ولایت دایکندی در مرز بین ارزگان موقعیت دارد.

غیرت جواهری عضو شورای ولایت دایکندی به بی بی سی گفته که طالبان تلاش دارند مناطق تحت کنترول شان را در مربوطات این ولایت گسترش دهند و به همین دلیل به گفته وی، این گروه هر از گاهی به مناطق تحت کنترول دولت حمله می‌کنند.

او تایید کرد که بدنبال خشونت‌های اخیر طالبان بیش از ۱۰۰ خانواده از روستاهای گرماب، گلخانه و باغ متار بیجا و به مناطق همجوار بیجا شده‌اند. آقای جواهری گفت که به دلیل صعب‌العبور بودن این مسیر تا کنون هیچ کمکی به خانواده‌های بیجا شده صورت نگرفته است.

ولایت دایکندی از ولایت‌های آرام افغانستان به شمار می‌آید اما ولسوالی پاتو این ولایت همرز با ولسوالی گیزاب ارزگان است و به همین دلیل هر از گاهی باشندگان این ولسوالی شاهد رویارویی سربازان افغان و جنگجویان طالبان هستند.

همین طور در ولایت غزنی که از ولایت‌های همجوار با دایکندی است، وحیدالله مجیدی رئیس اداره آمادگی مبارزه با حوادث طبیعی این ولایت به بی بی سی گفته که خشونت‌ها در منطقه موسوم به آرزو باعث بیجا شدن بیش از ۷۰۰ خانواده شده است.

روستای آروز با جمعیت حدود یک هزار خانواده در حومه شهر غزنی در مسیر شاهراه غزنی - پکتیا موقعیت دارد. مسولان اداره مهاجرین و عودت کنندگان ولایت غزنی می‌گویند تا کنون تنها برای ۴۰ خانواده یاد شده کمک شده است.

غزنی از ولایت‌های ناامن افغانستان است.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان افغانستان، آمار دقیقی از شمار افرادی که در شش ماه اخیر بیجا شده بدست نداد اما این وزارت تایید کرد که در پنج سال گذشته حدود دو میلیون تن در این کشور به دلیل جنگ و ناامنی و حوادث طبیعی بیجا شده‌اند.