کرونا در افغانستان به تجارت‌های کوچک 'دو میلیارد دلار' ضرر وارد کرده است

.
توضیح تصویر،

ضرر مالی وارد شده از کرونا به تمام تجارت‌ها ارزیابی نشده است.

ارزیابی تازه اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان نشان می‌دهد که در نتیجه تاثیرات منفی کرونا حرکت به سوی وضعیت بد اقتصادی در این کشور دو برابر شده است.

سید زمان هاشمی، رئیس اجرایی اتاق تجارت و سرمایه گذاری به بی‌بی‌سی گفت که به اساس ارزیابی‌های سال‌های گذشته حرکت به سوی وضعیت بد اقتصادی در حدود هفت یا هشت درصد بود اما به دنبال بحران کرونا این رقم در ارزیابی تازه به چهارده درصد افزایش یافته است.

او می‌گوید که تاثیرات منفی کرونا سبب شده بسیاری از کارگران وظایف خود را از دست دهند و شماری از تجارت‌ها به خصوص تجارت‌های زنان تعطیل شوند.

آقای هاشمی می‌گوید که ضرر مالی وارد شده از کرونا به تمام تجارت‌ها ارزیابی نشده اما تخمین زده می‌شود که تجارت‌های کوچک که بیشتر آسیب پذیر بودند در حدود دو میلیارد دلار ضرر دیده باشند.

در ارزیابی تازه اتاق تجارت و سرمایه گذاری با حدود یک هزار شرکت در پنج زون مهم اقتصادی؛ ننگرهار، قندهار، هرات، بلخ و کابل در بخش‌های ساختمان، زراعت، خدمات، تولید و صنعت گفت‌وگو شده است.

۴۵ درصد سرمایه گذاران افغان در این ارزیابی امنیت، ۲۵ درصد عدم دسترسی به منابع مالی، بیش از ده درصد فساد اداری و نبود حکومتداری خوب و بیش از هفت درصد نبود زیربناها را از موانع اصلی در مقابل کار و بار خود خواندند.

کسانی که در این ارزیابی سهم داشتند برای حل مشکلات پیش آمده فراهم شدن کمک‌های جامعه جهانی، قرضه‌های درازمدت با مفاد کم، معافیت مالیاتی و یا تعویق آنها را پیشنهاد داده‌اند.

رئیس اجرایی اتاق تجارت و سرمایه گذاری می‌گوید نتایج این ارزیابی را با حکومت شریک می‌سازند تا به بخش‌های مورد نیاز توجه کنند اگرچه به باور او دولت همیشه وعده داده اما کمتر آن را عمل کرده است.

کرونا در افغانستان

به اساس آمار رسمی وزارت بهداشت/صحت افغانستان تاکنون بیش از ۳۸ هزار نفر مبتلا به کرونا شده و نزدیک به ۱۴۰۰ نفر در اثر بیماری کووید ۱۹ جان داده‌اند.

اما ارزیابی در ماه گذشته از سوی این وزارت نشان داد که در این کشور دست‌کم ده میلیون نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

در نخستین روزهای شیوع این بیماری دولت افغانستان محدودیت‌های زیادی را بر کار و بارها و تجمعات در نقاط مختلف وضع کرد اما در ماه‌های اخیر این محدودیت‌ها کم کم رفع شد. اکنون ادارات دولتی به گونه عادی کار می‌کنند، دانشگاه‌ها باز شده است. مکاتب هم به جز کلاس‌های پایین در مکاتب دولتی، همه دوباره باز شده است. اماکنی که در آن بیم از تجمعات می‌رفت از جمله هتل‌ها، رستوران‌ها و باشگاه‌ها نیز دوباره به فعالیت آغاز کردند.