سیگار: نیمی از ماموران پلیس چهار ولایت جنوبی افغانستان مواد مخدر مصرف می‌کنند

لوگر
توضیح تصویر،

مصرف مواد مخدر از سوی نیروهای امنیتی افغانستان در گذشته نیز خبرساز شده است

اداره بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارش جدید خود به نقل از نهادهای امنیتی افغانستان می‌گوید که در چهار ولایت جنوبی افغانستان (هلمند، قندهار، زابل و ارزگان) حدود ۵۰ درصد ماموران پلیس مواد مخدر مصرف می‌کنند.

در گزارش سیگار که دیروز (سه شنبه چهارم سنبله/شهریور) منتشر شد آمده در این ولایت‌ها از ۵۰ تا ۷۰ درصد سمت‌ها در نیروی پلیس "خیالی" است.

اداره بازرس ویژه آمریکا در مورد مصرف مواد مخدر تحقیق مستقلی درباره پلیس انجام نداده و یافته‌های این گزارش نتیجه "ارزیابی تهدیدات داخلی در نیروهای پلیس" است که اداره امنیت ملی افغانستان با همکاری ریاست امنیت داخلی وزارت داخله انجام داده‌اند.

در این گزارش همچنین از تلاش‌ و موفقیت‌های وزارت داخله/کشور افغانستان در مبارزه با فساد اداری در این وزارت‌خانه یاد شده است.

وزارت داخله از یادآوری دستاوردهای پلیس در گزارش سیگار استقبال کرده اما در مورد مصرف مواد مخدر در پلیس و همچنین تشکیلات خیالی اظهارنظری نکرده است.

تشکیلات و پست‌های "خیالی" در این وزارت داخله یک مشکل عمده است و آنچه در عمل وجود دارد مطابق معیارهای خود این وزارتخانه نیست. دلایل آن هم ناامنی، کمبود پلیس در هر ولایت و همچنین عدم علاقه مردم به پیوستن به پلیس عنوان می‌شود.

با اینکه شمار نفرات در واحدهای نظامی و پلیس به دلیل کشته شدن و ترک خدمت کاهش یافته اما همان بودجه‌ای را دریافت می‌کنند که برای واحدهایی با نفرات پیش‌بینی شده در نظر گرفته شده بود. این وضعیت به معنای آن است که در عمل، واحدهای نظامی حقوق و مزایای نظامیانی را دریافت می‌کنند که وجود خارجی ندارند و به اصطلاح "سربازان خیالی" هستند.