گروه طالبان: حدود ۶۵ زندانی هنوز هم از سوی دولت افغانستان آزاد نشده‌اند

زندانیان طالبان

منبع تصویر، Reuters

در حالی که دولت افغانستان می‌گوید روند رهایی زندانیان طالبان مطابق فهرست داده شده از سوی این گروه تکمیل شده و به استثنای ۶ زندانی، متباقی تمامی زندانیان این گروه رها شده‌اند اما گروه طالبان می‌گوید که بر اساس محاسبه آن‌ها هنوزهم حدود ۶۵ زندانی در بند دولت افغانستان قرار دارند.

به گفته طالبان، این موضوع یکی از دلایل تاخیر در آغاز مذاکرات صلح افغانستان است.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان و یک هزار زندانی دولت از سوی این گروه از مواد اصلی موافقتنامه صلح است که به تاریخ دهم حوت/اسفند سال گذشته به امضا رسید.

شورای امنیت ملی افغانستان می‌گوید که تا کنون حدود ۵۵۰۰ زندانی طالبان را آزاد کرده و این روند تکمیل شده و طالبان باید بدون کدام بهانه و تاخیر مذاکرات صلح را آغاز کند. ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز گفته که تمامی زندانیان این گروه مطابق فهرست داده شده آزاد شده‌اند.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، به بی‌بی‌‍سی گفت که هنوزهم روند رهایی زندانیان این گروه تکمیل نشده و در مورد رقم زندانیان آزاد شده میان فهرست دولت و این گروه تفاوت وجود دارد. او گفت که بر اساس محاسبه آن‌ها هنوزهم ۶۵ زندانی طالبان در بند دولت افغانستان هستند.

آقای مجاهد افزود که مطابق فهرست داده شده از سوی طالبان به دولت افغانستان باید این افراد تا کنون آزاد می‌شدند. به گفته وی، دولت افغانستان گفته که کار روی نهایی‌سازی پرونده‌های زندانیان یاد شده جریان دارد و پس از تکمیل شدن، این زندانیان نیز آزاد خواهند شد.

۶ زندانی دیگر گروه طالبان که قرار بود به قطر انتقال داده شوند، نیز به گفته ذبیح‌الله مجاهد، تا کنون به مقصد یاد شده انتقال نیافته‌اند. ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان نیز این موضوع را تایید می‌کند و می‌گوید، روند انتقال این افراد به قطر زیر کار قرار دارد.

این زندانیان کسانی‌اند که متهم به قتل اتباع استرالیا و فرانسه‌اند و قرار است در قطر زیر نظر باقی بمانند. فرانسه و استرالیا رسما با رهایی آنها مخالفت کرده‌اند.

با این حال سخنگوی طالبان گفت که تیم فنی این گروه در حال حاضر در کابل منتظرند تا روند رهایی زندانیان به پایان برسد. به گفته وی، پس از تکمیل شدن این روند، پایان پروسه رهایی زندانیان به صورت رسمی از سوی این گروه اعلان و پس از آن مذاکرات صلح آغاز خواهد شد.

منبع تصویر، EPA

مذاکرات صلح افغانستان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

قرار است مذاکرات صلح افغانستان در شهر دوحه قطر برگزار شود. هیات طالبان به این کشور رفته و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان نیز به این کشور سفر کرده است.

اما تا کنون تاریخ دقیق آغاز این مذاکرات مشخص نیست. هیات دولت افغانستان نیز تا کنون در کابل به سر می‌برند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح افغانستان، می‌گوید که دولت تمامی آمادگی‌ها، ترتیبات و ملزومات مذاکرات مستقیم صلح را انجام داده و آماده آغاز مذاکرات است.

خانم انوری به بی‌بی‌سی گفت که اجندای مذاکرات صلح نهایی شده و آتش بس دوامدار، جامع و سراسری از اولین موارد این اجندا است.

دو روز پیش صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان، نیز در یک نشست خبری گفت که دولت تمامی گام‌هایی را که به هدف آغاز مذاکرات صلح نیاز بود، برداشته و هیات دولت افغانستان نیز برای شروع مذاکرات آمادگی کامل دارد. او گفته که اکنون زمان آن است که طالبان برای شروع مذاکرات اعلام آمادگی کند.

آقای صدیقی گفت که طالبان باید آمادگی خویش را برای شروع مذاکرات صلح داشته باشند و "آن عده ضرورت‌هایی که برای آغاز مذاکرات در روند صلح دارند، انجام دهند."

اما محمدنعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، گفته تا زمانی که روند رهایی زندانیان این گروه تاریخ به پایان نرسد، تاریخ آغاز مذاکرات صلح تعین نخواهد شد.