امنیت ملی افغانستان: 'طراح اصلی' حمله به ملاامامان سرشناس کابل بازداشت شد

مولوی عزیزالله مفلح و مولوی ایاز نیازی

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،

مولوی عزیزالله مفلح و مولوی ایاز نیازی که چندی پیش در حمله‌هایی به مساجد در کابل کشته شدند

اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت "طراح" سوء قصد به دو مولوی سرشناس افغانستان خبر داده است.

این اداره امروز با نشر یک اعلامیه گفته فرد بازداشت‌ شده مسئول عمومی جنگ دولت اسلامی شاخه خراسان داعش در مناطق شمال و شمال شرقی افغانستان بوده است.

امنیت ملی افغانستان این فرد را "طراح اصلی حمله به مولوی ایاز نیازی و مولوی عزیز الله مفلح" معرفی کرده که چندی پیش در حمله به مساجد کابل کشته شدند.

به گفته امنیت ملی افغانستان او "اعتراف" کرده که طراح حمله به ایاز نیازی و عزیزالله مفلح بوده و در چندین حمله هراس‌افکنی در کابل و شهرهای دیگر دست داشته است.

به گفته امنیت ملی این فرد در طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ در منطقه قبایلی وزیرستان شمالی پاکستان در مراکز شبکه حقانی "آموزش‌های پیچیده نظامی و استخباراتی را جهت انجام عملیات‌های تروریستی فرا گرفته است" و با ظهور دولت اسلامی شاخه خراسان داعش جذب این گروه شده است.

مولوی ایاز نیازی عالم شناخته شده در شام روز ۱۳ خرداد/جوزا براثر انفجار مواد جاسازی شده در مسجد وزیر اکبرخان کابل کشته شد و سه نمازگزار دیگر زخمی شدند.

در ۲۳ خرداد/جوزا در نتیجه انفجار در داخل مسجد شیرشاه سوری در کابل مولوی عزیزالله مفلح، امام این مسجد و سه نمازگزار کشته شده و هشت نمازگزار دیگر زخمی شدند.

هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفت.

در پی حملات هدفمند به ملا امامان مساجد که نزدیک به حکومت شناخته می‌شدند، حدود یک ماه قبل رئیس‌جمهور غنی دستور ایجاد کمیته مصونیت علما را زیر نظر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی صادر کرد.

در سال‌های اخیر، ده‌ها تن از علمای مذهبی شناخته شده در ترورهای هدفمند حتی در داخل مساجد کشته شده‌اند.