مذاکرات صلح افغانستان؛ دستورالعمل‌ها با بحث درباره عدم دخالت 'فرد خارجی' ادامه دارد

.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تظاهرات زنان در جلال آباد و درخواست آتش بس

در ششمین روز مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان در دوحه، سخنگویان هر دو هیات گفتند که گفتگوهای تیم‌های تماس درباره تدوین طرزالعمل‌ها هنوز ادامه دارد.

امروز، پنج‌شنبه (۲۷ سنبله/شهریور)، در ششمین روز صحبت‌های تیم‌های تماس در هتل شرق دوحه، سخنگویان دو هیات در گفتگو با بی‌بی‌سی در مورد آخرین بحث‌های خود گفتند.

نادر نادری، سخنگوی هیات افغانستان گفت که با توافق بر این طرزالعمل‌ها، مذاکرات بدون نیاز به "یک میانجی یا طرف سوم" پیش برود و این روند طبیعی است که زمان بیشتری بگیرد.

او افزود که "بین سرعت و دقت توازن و تعادل وجود داشته باشد و تمام ابعادی که ممکن است در جریان مذاکره واقع شود سنجیده شود."

محمد نعیم، سخنگوی هیات طالبان امروز به بی‌بی‌سی گفت که در بیشتر موارد طرزالعمل‌ها توافق شده، "بعضی نکاتی باقی مانده است که امید است بزودی به پایان برسد".

گفته می‌شود یکی از دلایل تاخیر، بحث بر یک سری از اصول مانند "هیچ فرد خارجی" در گفتگوها دخالت نداشته باشد، است.

هنوز روشن نیست که تاکید بر عدم دخالت فرد خارجی اشاره به زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا است یا یک رویه کلی درباره علاقمندی کشورهای منطقه و دیپلمات‌های خارجی برای میانجیگری در مذاکرات صلح است.

آقای خلیلزاد در مراسم افتتاحیه مذاکرات در هتل شرایتون دوحه در مصاحبه با ضیا شهریار، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته بود که در جریان مذاکرات صلح همچنان در دوحه می‌ماند و به دیپلماسی با کشورهای منطقه ادامه می‌دهد.

دو روز پیش، دو هیات بر بیشتر موارد طرزالعمل‌ها و اصول کاری مذاکرات به توافق رسیدند، قرار بود که روز چهارشنبه موارد باقیمانده نیز بین دو تیم تماس نهایی شود.

همچنین در اولین جلسه مذاکره، روئسای دو هیات نیز سخنرانی کردند. محمد نعیم، سخنگوی هیات طالبان در یک سری توئیت‌ گزیده‌هایی از سخنرانی ملاعبدالحکیم حقانی، رئیس هیات طالبان را نشر کرد.

مهم‌ترین نکته سخنرانی رئیس هیات طالبان تاکید او بر ایجاد یک سیستم مرکزی در افغانستان بود. او گفته که "شرکت ما در این مذاکرات به خاطر کار مشترک برای تاسیس یک نظام مرکزی همه‌شمول افغان در افغانستان مستقل است".

معصوم استانکزی، رئیس هیات افغانستان نیز در سخنرانی خود بیشتر اسلامی بودن قانون اساسی افغانستان تاکید کرد.

منبع تصویر، @SMP_AF

توضیح تصویر،

جلسه داخلی هیات افغانستان در دوحه

فعالیت‌های دیپلماتیک در حاشیه مذاکرات

اعضای دفتر سیاسی طالبان در دوحه همزمان با مذاکرات صلح در روزهای گذشته دیدارهای متعدد حضوری و ویدئو کنفرانس با شماری از وزیران خارجه و سفیران اروپایی انجام داده است.

محمدنعیم، سخنگوی طالبان گزارش‌های مختصری از این دیدارها را در توئیتر نشر می‌کند که نشان دهنده فعال شدن بیشتر دستگاه دیپلماسی طالبان در دوحه است.

همچنین رئیس هیات افغانستان نیز دیدارهایی داشته و در حاشیه مذاکرات صلح فعال است و وزارت صلح افغانستان نیز سمیناری درباره صلح به راه انداخته است.

عبدالله خنجانی، معاون وزیر صلح در این سمینار گفته که "مالکیت پروسه صلح به مردم افغانستان تعلق داشته باشد و حکومت منحیث نماینده می‌تواند در قسمت هماهنگی با مردم خواسته‌های مردم را در پروسه جای دهد."