محمد اشرف غنی در مجمع عمومی سازمان ملل: اولویت ما آتش‌بس است

اشرف غنی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

محمد اشرف غنی ۱۹۲ عضو مجمع عمومی سازمان ملل را ترغیب کرد به تحقق "یک افغانستان برخوردار از حاکمیت ملی، متحد و دمکراتیک" کمک کنند

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در پیامی ویدئویی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیورک پخش شد در اشاره به مذاکرات جاری صلح با طالبان در دوحه خواستار آتش‌بس شده است.

آقای غنی تاکید کرد که هرچند افغانستان همزمان با مشکلات متعدد روبروست اما اولویت مهم و عاجل دولت او رسیدن به صلح است.

او حمایت سازمان ملل از افغانستان در جریان مذاکرات با طالبان را "بسیار حیاتی" خواند و از این سازمان از جمله به خاطر تقاضا برای آتش بس سراسری قدردانی کرد.

آقای غنی گفت: "نقش سازمان ملل، شرکا و متحدان بین المللی ما در حالی که تیم مذاکره کننده ما در دوحه مقابل طالبان نشسته بسیار مهم است. مردم افغانستان در این گفت و گوها یک اولویت روشن و عاجل دارند: آتش بس. پایان فوری خشونت ها بیش از هر چیز دیگر به ما فرصت پیشرفت می دهد."

آقای غنی گفت: "اما این کافی نیست. ما باید برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان به ریشه مشکل تروریسم که منطقه ما را به آتش کشیده بپردازیم و به آن به عنوان یک مشکل و تهدید جهانی رسیدگی کنیم."

او گفت: "رنج پنهان مردم افغانستان به خصوص زنان و کودکان در ۴۰ سال اخیر یادآور اهمیت منشور سازمان ملل و همچنین وعده های محقق نشده آن در حفظ صلح و امنیت بین المللی است."

او ۱۹۲ عضو مجمع عمومی سازمان ملل را ترغیب کرد به تحقق "یک افغانستان برخوردار از حاکمیت ملی، متحد و دمکراتیک" کمک کنند.

مذاکره کنندگان طالبان و دولت افغانستان درحال برگزاری نشست هایی در دوحه با هدف پایان دادن به ۱۹ سال جنگ در این کشور هستند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

با این حال شروع ده روز پیش این مذاکرات در فضایی نویدبخش فورا با بروز خشونت های تازه در سراسر کشور مخدوش شد.

یک روز پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت که به جنگ افغانستان پایان خواهد داد و نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج خواهد کرد.

آقای ترامپ با اشاره به برگزاری نشست صلح افغانستان گفته که آمریکا این کار را از موضع قدرت انجام داده است.

قرار است که در آینده نزدیک نشست ژنو به منظور حمایت مالی در سالهای آینده از افغانستان برگزار شود.

از شروع مذاکرات بین الافغانی صلح افغانستان بیش از یک هفته می‌گذرد، ولی هیأت‌های دو طرف تاکنون نتوانسته‌اند که اختلاف بر سر طرزالعمل مذاکره را حل کنند.

شورای عالی مصالحه افغانستان گفته به زودی در مورد طرزالعمل مذاکرات با طالبان به نتیجه خواهند رسید. بعضی از اعضای هیات مذاکره کننده دولت در دوحه هم گفته‌اند که تا یکی دو روز آینده در مورد اختلافات موجود به توافق خواهند رسید.

تغییر اقلیم

آقای غنی در بخش دیگری از سخنرانی چهارشنبه شب گفت که تغییر اقلیمی باعث تحمیل رنج و خشونت، از نوعی دیگر، بر مردم افغانستان شده است: "همین ماه گذشته صدها افغان در سیل های ویرانگر ولایت پروان و ۱۳ ولایت دیگر کشته یا زخمی شدند، و خانه ها و محل درآمدشان تخریب شد."

"دو سال پیش از آن خشکسالی شدید به کمبود سراسری گندم منجر شد و امرار معاش بیشتر مردم را که برای کسب نان به کشاورزی وابسته هستند مختل کرد."

او گفت افغانستان نیازمند راه حل هایی برای رسیدگی به مشکل تغییر اقلیم است و به پروژه هایی که کشور برای تولید برق با کمک فناوری های نوین دارد اشاره کرد.

آقای غنی همچنین در اشاره به همه گیری کرونا گفت: "این همه گیری برای ما همان نقشی را ایفا کرد که جنگ جهانی دوم برای نسل های قبل از ما کرد."

او گفت افغانستان با موفقیت موج اول ویروس کرونا را مهار کرده است.