افغانستان تا سه ماه آینده پلیس محلی را 'لغو' می‌کند

  • خلیل نوری
  • بی‌بی‌سی
.

وزارت داخله/کشور افغانستان تا سه ماه آینده تشکیل پلیس محلی را لغو می‌کند. بر اساس برنامه‌ریزی این وزارت بیش از یازده هزار و پنج‌‌صد نفر آن به نیروهای پلیس و نزدیک به یازده هزار نفر دیگر آن به ارتش محلی در چارچوب وزارت دفاع ادغام می‌شوند.

پلیس محلی از شروع تاسیس آن در سال ۲۰۱۰ به دلیل عدم موثریت و کارایی آن، همچنان وابستگی آنان به زورمندان محلی مورد انتقاد قرار داشت.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت امور داخله/کشور افغانستان در گفت‌وگوی ویژه با خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت: "تقریبا ۲۴ هزار نفر را در چارچوب پلیس محلی تثبیت کرده ایم که در سه کتگوری تقسیم شده اند، اول افرادی که واجد شرایط شمولیت در ارتش محلی و پلیس ملی نیستند که با پرداخت یک ماه معاش (حقوق) با آنها خداحافظی می‌شود که بین دو هزار تا ۲۵۰۰ نفر هستند. بقیه آنها نظر به جاهایی که جنگ زیاد است مربوط ارتش محلی می‌شوند و بقیه در اطراف شهرها برای حمایت از پلیس، به پلیس ملی می‍‌پیوندند."

آقای اندرابی می‌گوید: "در کل هدف این است که برای پلیس محلی در چارچوب نو، توجه جدی داشته باشیم چون ارتش محلی دارای تجهیزات و امکانات بهتر است و پلیس هم مزایای بهتری دارد."

توضیح تصویر،

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت کشور افغانستان در گفتگو با خلیل نوری، خبرنگار بی‌بی‌سی

کار آموزش پنج هزارپلیس محلی برای ادغام در پلیس ملی آغاز شده و تا سه ماه دیگر تشکیلی به نام پلیس محلی وجود نخواهد داشت.

در حال حاضر شمار رسمی نیروهای پلیس افغانستان به بیش از ۲۵۰ هزار نفر می‌رسد. بخش اعظم این نیروها در کنار ارتش مشغول نبرد در میدان داغ جنگ با گروه‌های شورشی از جمله طالبان هستند.

سرپرست وزارت داخله می‌گوید: "در برخی موارد هفتاد درصد هدف حملات طالبان نیروهای پلیس هستند." نیروهایی که به گفته آقای اندرابی بیشتر عامل تلفات آنها مین‌های جاگذاری شده است.

او گفت "در یک گزارش که امروز دیدم سیزده نفر تلفات داشتیم. هشت درصد پارسال کاهش داشت و امسال شش درصد کاهش داشتیم. هفته قبل شصت پلیس تلفات داشتیم. بیشتر این تلفات ناشی از مین‌های ضد پرسنل و ضد وسایط است."

حالا دولت افغانستان طرح بازگشت پلیس به وظیفه اصلی اش- تنفیذ(اجرای) قانون- را روی دست گرفته است.

آقای اندرابی می‌گوید "ما به سه یا چهار سال آینده پلیس نگاه می‌کنیم و سناریوهای مختلف را پیش بینی کرده ایم، سناریوی تداوم جنگ، سناریوی صلح و تداوم جنگ با گروه‌های تروریستی و مواد مخدر و حالتی که بتوانیم همه را مهار کرده باشیم. در هر سه سناریو نقش پلیس مهم است. در پلان (برنامه) چهار ساله ما تمرکز پلیس را نظر به نفوس و اراضی می‌خواهیم داشته باشیم."

منبع تصویر، Reuttrs

توضیح تصویر،

نیروهای پلیس محلی افغانستان

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

قرار است بخش عمده پاسگاه‌ها و پایگاه‌های پلیس که شمارشان به پنج هزار می‌رسد، نظر به نیازها تغییر موقعیت داده شوند. دولت در تلاش است تا پلیس بیشتر در جاهایی مستقر شوند که نیاز به تنفیذ قانون است تا رویارویی با طالبان.

ماه پیش، محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان گفت در صورتی که صلح نتیجه بدهد، دولتش باید برای پذیرش ۶۰ تا ۱۲۰ هزار جنگجوی طالب آماده باشد. اما مشخص نیست که این افراد در چارچوب کدام نهاد امنیتی ادغام خواهند شد.

اما، سرپرست وزارت امور داخله می‌گوید به باور او تنها ۳۰ تا ۳۵ هزار جنگجوی طالب در میدان نبرد حضور دارند و بقیه افرادی اند که روزها کشاورزی می‌کنند و شب‌ها به دلیل فشار طالبان سلاح برمی‌دارند.

آقای اندرابی می‌گوید "ما جایگاهی برای احزاب و گروه‌ها نداریم. بلکه پلیس و ارتش ملی با وضع شرایط شمولیت می‌توانند جذب‌شان کند. وقتی صلح بیاید افراد دخیل در جنگ، در چارچوب بخش امنیتی با تکمیل شرایط‌شان می‌توانند زیر چتر جمهوری اسلامی و نیروهای امنیتی به مردم خدمت کنند."

همزمان با شروع مذاکرات صلح بین دولت افغانستان و طالبان در قطر، تنور جنگ در افغانستان داغ‌تر شده است.

آقای اندرابی می‌گوید به باور او شدت جنگ طالبان، به خاطر امتیازگیری در میز مذاکرات در دوحه است.

او گفت "من فکر می‌کنم طالبان خطا گرفته و تمرکزشان را بر مین گذاری، مین‌های چسپکی، ترور و حملات به نقاط حضور نیروهای امنیتی افزایش داده، هدف آنها معلوم است که می‌خواهند که در مذاکرات (صلح)، وضعیت جنگی و برتری جنگی‌شان را نشان دهند، در هر نقطه، جنگها در یک ماه گذشته اضافه شده است".