گردهمایی مخالفان یادبود دکتر نجیب‌، رئیس جمهوری پیشین افغانستان

.

منبع تصویر، SM

توضیح تصویر،

اعتراض شماری از مخالفین برپایی بزرگداشت از دکتر نجیب در کابل

شماری از اعضای احزاب اسلامی که مخالف برپایی گرامی‌داشت از نجیب‌الله احمدزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان هستند، امروز در برابر تالار لویه‌جرگه تجمع اعتراضی کردند.

اعضای احزاب اسلامی که در دهه شصت خورشیدی با حکومت دکتر نجیب‌الله جنگیده بودند، از دولت خواسته اند تا مانع برگزاری بزرگداشت از او شوند.

معترضین امروز پنجشنبه، ۱۰ میزان/مهر راه‌های منتهی به خیمه لویه جرگه را مسدود کردند و با بلندگو‌ها با ندای "الله اکبر" مانع گردهمایی هواداران رئیس جمهوری پیشین شدند.

اعضای حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح‌الدین ربانی، حزب اسلامی به رهبری، گلبدین حکمتیار، حزب اتحاد اسلامی به رهبری عبد‌رب رسول سیاف در این گردهمایی حضور داشتند.

طالبان ۲۴ سال قبل در صبح نخستین روز ورود به کابل در ۲۷ سپتامبر ۱۹۹۶، نجیب الله احمدزی که در دفتر سازمان ملل در کابل به عنوان پناهنده به سر می‌برد را همراه با شاهپور احمدزی، برادرش بیرون کشیده و کشتند. اجساد آن‌ها در چهارراه آریانا در نزدیکی ارگ ریاست جمهوری آویزان شد.

هفته گذشته هم تجمع شماری از هواداران دکتر نجیب در کابل به درگیری و خشونت انجامید.

در چند روز اخیر، شماری از احزاب جهادی نیز با صدور بیانیه‌ خواستار جلوگیری از برگزاری مراسم بزرگداشت برای نجیب الله در تالار لویه جرگه کابل شده‌اند..

در پای این بیانیه امضای شماری از نمایندگان احزاب جهادی از جمله نماینده حزب اسلامی حکمتیار و مولوی قلم الدین، وزیر امر به معروف طالبان دیده می‌شود.

در این بیانیه برگزاری مراسم بزرگداشت برای نجیب الله، "هتک حرمت جهاد مقدس" و "مشروعیت" دادن به رژیم "منحله" (اشاره به دولت تحت حمایت شوروی) خوانده شده است.

نجیب الله، آیات و روایات زیادی را در سخنرانی‌هایش قرائت می‌کرد و سیاست مصالحه‌جویانه‌ او در اواخر حکومتش با مجاهدین، هنوز در میان مردم افغانستان هواداران زیادی دارد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نجیب الله، آیات و روایات زیادی را در سخنرانی‌هایش قرائت می‌کرد و سیاست مصالحه‌جویانه‌ او در اواخر حکومتش با مجاهدین، هنوز در میان مردم افغانستان هواداران زیادی دارد.