دیدار عبدالله با مودی؛ هند از روند صلح افغانستان حمایت کرد

افغانستان

منبع تصویر، National Reconciliation Council of Afghanistan

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان قبل از ظهر امروز با نارندرا مودی، نخست وزیر هند در دهلی دیدار کرده است.

آقای عبدالله دو روز قبل به هدف جلب حمایت برای تلاش‌های صلح به هند سفر کرد.

شورای عالی مصالحه افغانستان امروز (۱۷ مهر/میزان) با نشر یک اعلامیه گفته که در این دیدار آقای مودی از ادامه کمک‌های کشورش به افغانستان اطمینان داده است.

آقای مودی گفته صلحی که مورد قبول افغان‌ها باشد مورد قبول هند نیز است و کشورش از صلح پایدار و ثبات در افغانستان حمایت می‌کند. او اضافه کرده که "چون با آمدن صلح و ثبات دیگر زمینه‌ای برای فعالیت‌های گروه‌های دهشت‌افگن فراهم نمی‌شود."

آقای عبدالله نیز از کمک‌ها و موضع‌گیری اصولی هند در قبال روند صلح افغانستان استقبال کرده است.

گفته می‌شود قرار است آقای عبدالله در جریان این سفر با وزیر خارجه، مشاور امنیت ملی و برخی مقام‌های دیگر هند نیز دیدار کند.

منبع تصویر، @abdullah

آقای عبدالله همچنین امروز پنج شنبه (۱۷ مهر/میزان) در سخنرانی در یک مرکز مطالعات دفاعی هند در دهلی نو با اشاره به احتمال خروج تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان تا کریسمس گفت: "کمی زمان نیاز است تا در مورد جزئیات این توییت اظهارنظر شود. ما معلومات بیشتر در مورد این توییت نیاز داریم."

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه در توییتر نوشت: "ما باید گروه کوچک باقی مانده از مردان و زنان شجاع خود که در افغانستان خدمت می کنند را تا کریسمس به کشور برگردانیم!"

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان همچنین گفت:" به هرحال ما باید برای هر شرایط احتمالی آماده باشیم."

آقای عبدالله یک هفته پیش به پاکستان سفر کرده بود، سفر او به هند نیز بخشی از سفرهای منطقه‌ای او برای جلب حمایت از روند صلح خوانده شده است.

گفت‌وگو درباره روند صلح افغانستان، مذاکرات دوحه، فرصت‌ها و چالش‌ها و ضرورت اجماع و حمایت منطقه‌ای از تلاش‌های صلح موضوعات مهم در دیدارها با مقامات هند خوانده شده است.

آقای عبدالله پیش از سفر به هند گفته بود که هند از متحدان استراتژیک افغانستان است که مردم و دولت این کشور را در دوره‌های مختلف کمک کرده و هر دو کشور روابط دیرینه و تاریخی با هم دارند.

مذاکرات صلح افغانستان از سه هفته به اینسو در دوحه، پایتخت قطر میان نمایندگان دولت افغانستان و طالبان جریان دارد اما تاکنون پیشرفتی در این زمینه بدست نیامده است.