ریاست جمهوری افغانستان ادعای تخصیص '۳۰ میلیون دلار برای خرید سبزیجات و ۱۷ نوع گوشت' را رد کرد

افغانستان

منبع تصویر، Arg

ادعاهای خان آقا رضایی، نماینده کابل در مجلس نمایندگان افغانستان در باره اینکه نهادهای مربوط به ریاست جمهوری افغانستان قرارداد "۱۷نوع گوشت" از جمله گوشت بودنه (بلدرچین ) را کرده است و علاوه بر آن "۳۰ میلیون دلار" را برای خرید ترکاری (سبزیجات) اختصاص داده، در روزهای گذشته خبرساز شد.

او این سخنان را دو روز قبل، دوشنبه (۲۹ جدی/دی) در نشست عمومی مجلس نمایندگان گفته و چند روز است که واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌ها را به همراه داشته است. یکی از کاربران با همرسانی غذای یکی از شفاخانه‌ها در کابل، ارگ ریاست جمهوری را مخاطب قرارداده که "از ۳۰‌ میلیون دلار کم‌کنید به غذای شفاخانه‌ها توجه کنید."

اما نهاد اداره امور ریاست جمهوری افغانستان با رد این ادعاها گفته که مجموع هزینه سبزیجات خریداری شده در سال ۱۳۹۹ حدود ۶۰ میلیون افغانی (۸۰۰ هزار دلار) بوده که برای هزارها کارمند در ده‌ها اداره دولتی افغانستان از جمله ریاست جمهوری، شورای عالی مصالحه و دفتر حامد کرزی خریداری شده است. این نهاد همچنین ادعای خریداری ۱۷ نوع گوشت را به صورت کامل رد کرده است.

تخصیص هزینه‌های غذایی ریاست جمهوری افغانستان در زمان تصویب بودجه ملی افغانستان به این دلیل خبر ساز شده است که نمایندگان یکی از دلایل رد بودجه را اختصاص پول زیاد به کُد ۹۱ و ۹۲ و واحد عملیاتی ریاست جمهوری اعلام کردند.

گزارش مصرف کُد ۹۱ که رئیس جمهوری و معاونان او صلاحیت استفاده از آن را دارند، در سال‌های گذشته خبرساز شد. دلیل اصلی این بود که بیشتر پول‌ها از کُد توسط افراد نزدیک به رئیس جمهور مصرف شده بود.

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

اظهارات خان آغا رضائی واکنش‌های زیادی را به همراه داشت

"عوام‌زدگی آفت بزرگ رسانه‌های افغانستان است"

علاوه بر آن در سال‌های گذشته نرسیدن غذا به سربازان ارتش در خط مقدم جبهه نیز بارها خبرساز شده بود. تصاویری از تغذیه ناکافی سربازان امنیتی به‌ویژه ارتش افغانستان در شبکه‌های اجتماعی بارها نشر شد و انتقادهای زیادی را در پی‌داشت. این بار نیز کاربران خواسته که به جای توجه به ارگ به غذای سربازان در خط مقدم توجه کنند.

شاه حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در واکنش به اظهارات کاربران و این نماینده مجلس نوشته: "ارگ محیط سرسبز دارد، اما غذای خوب ندارد. در زمان آقای کرزی (رئیس جمهور پیشین) سفره ارگ رنگین بوده است. در برخی جلسات رسمی بیشتر از نیم ساعت در باره طعم بادنجان سیاه صحبت شده است."

آقای مرتضوی نیز نوشته که "عوام‌زدگی آفت بزرگ برای رسانه‌های این کشور به شمار می‌رود. مردم انتظار دارند تا رسانه‌های جمعی متفاوت از کاربران عادی شبکه‌های اجتماعی عمل کنند. دقت در منابع خبر مهم است."

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

یکی از کارمندان با همرسانی این عکس گفته که نهار اداره امور است و توضیح ذیل را درباره آن نوشته است

یک کارمند دیگر نهاد ریاست جمهوری با همرسانی عکسی از غذای ظهر اداره امور نوشته "با چشم‌های وکیل صاحب رضایی ببینید. در پتنوس(سینی)، گوشت بودنه (بلدرچین) که در قالب سیب سرخ نمایان شده، گوشت کبک که مانند نیم پله (نیمه‌ای) نارنج مزین شده، گوشت ماهی در شیپ مرچ سبز، گوشت آهو در قالب شوله، گوشت لاند (خشک) در شکل نان خشک، گوشت بره که زیاد جوش داده شده و قواره سوپ را به خود گرفته، گوشت اسپ که مانند شلغم پخته شده و یک پارچه گوشت گاو که به رنگ و رخ خودش باقی مانده؛ را می‌بینید."

منبع تصویر، abdulrahman.rahmani

توضیح تصویر،

چند سال قبل عبدالرحمان رحمانی، خلبان افغان با همرسانی این تصاویر غذای سربازان ارتش در فیس‌بوک خبرساز شد

اصل ماجرا از چه قرار است؟

نهاد ریاست جمهوری افغانستان (اداره امور) بعد از نشر این خبرها با انتشار اسناد و اعلامیه‌ای قیمت واقعی سبزیجات خریداری شده برای ارگ ریاست جمهوری را به رسانه‌ها فرستاده است.

این اداره افزوده که در سال مالی ۱۳۹۹ اداره تدارکات ملی افغانستان برای چهار واحد ریاست جمهوری بیشتر از ۶۲ میلیون افغانی ( بیشتر از ۸۰۰ هزار دلار) سبزی قرارداد کرده است.

منبع تصویر، AOP

توضیح تصویر،

خریداری ۴۳ نوع سبزیجات برای ریاست دفتر رئیس جمهور

در این اعلامیه آمده که این مقدار سبزیجات برای واحدهای جانبی ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری؛ همانند دفاتر معاونان ریاست جمهوری، دفتر حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین، اداره تدارکات ملی، اداره ارتباطات استراتیژیک، اداره پالیسی و استراتیژی، اداره عملیاتی و حمایوی انکشاف (توسعه) ملی، واحد تسهیل سرمایه‌گذاری و شورای عالی مصالحه ملی به رهبری عبدالله عبدالله نیز است.

منبع تصویر، AOP Media

توضیح تصویر،

خریداری شانزده نوع سبزی برای ریاست محافظت رجال برجسته

این اداره گفته که تهیه و تدارک غذای دفتر شورای امنیت ملی، ریاست دفتر رئیس جمهور و ریاست محافظت رجال برجسته که بیش از هشت هزار کارمند دارد، نیز مسئولیت اداره امور است.

این نهاد افزود که ۴۳ نوع سبزیجات را برای ریاست دفتر رئیس جمهور در سال مالی ۱۳۹۹ به قیمت بیشتر از ۲۳ میلیون افغانی قرارداد کرده است.

شانزده نوع سبزی دیگر را برای ریاست محافظت رجال برجسته مربوط به دفتر شورای امنیت ملی، برای سال مالی ۱۳۹۹ به ارزش ۵ میلیون افغانی قرارداد کرده ‌است.

منبع تصویر، AOP

توضیح تصویر،

خریداری ۳۰ نوع سبزی برای ریاست عمومی اداره امور

خریداری ۳۰ نوع سبزی برای ریاست عمومی اداره امور نیز در حدود ۳۱ میلیون افغانی هزینه داشته است.

براساس اعلامیه این اداره تهیه سبزی برای شورای عالی مصالحه در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی ۲.۳ میلیون افغانی بوده است.

اداره امور اسناد خریداری گوشت و انواع آنرا را به رسانه‌ها نفرستاده است.