افغانستان و شهروندان آن از جو بایدن چه انتظاری دارند؟

جو بایدن، غنی، عبدالله

منبع تصویر، Reuters

با آغاز حکومت جدید در آمریکا شهروندان افغانستان امیدوارند که تصامیم جدید جوبایدن، رئیس جمهوری آمریکا در قبال افغانستان بتواند منجر به پایان خشونت و صلح پایدار در این کشور شود.

در آغازین روزهای پیروزی آقای بایدن، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته بود که مشارکت استراتژیک کابل و واشنگتن در روند مبارزه با دهشت‌افکنی و تامین صلح و ثبات تداوم خواهد یافت.

واکنش طالبان به پیروزی آقای بایدن نیز تاکید به عمل به توافق صلح میان آمریکا و طالبان بود که حدود ۱۱ ماه قبل توسط دو طرف در دوحه قطر امضا شد.

با توجه به اینکه بعد از امضای توافق آمریکا و طالبان گفتگوهای بین الافغانی صلح آغاز شد ولی خشونتها نیز شدت بیشتر گرفت. در این مدت به گفته مایک پمپئو وزیر دفاع آمریکا یک سرباز آمریکایی کشته نشد ولی سربازان افغان در خط مقدم و مردم این کشور در شهرها و روستاها روزهای خونینی را شاهد بودند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

آقای بایدن امروز رسما به کاخ سفید خواهد رفت

براساس توافق آمریکا و طالبان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شدت بیشتر یافته و از ده‌ها هزار سرباز آمریکایی در این کشور فقط حدود هزار سرباز باقی مانده و براساس توافق دوحه قرار است که تا ماه مه امسال سربازان آمریکا به طور کامل از افغانستان خارج شوند.

اکنون افغانها منتظرند که حکومت جدید آمریکا چه خواهد کرد. محمد رفیق شهر، استاد دانشگاه در هرات انتظار دارد که با روی کار آمدن آقای بایدن، روابط واشنگتن با کابل بهبود یابد.

به گفته او منتظر سیاست مقعول و منطقی‌تر آقای بایدن نسبت به افغانستان است.

نسل جوانان افغانستان که هر روز در گوشه و کنار این کشور شاهد جنگ و ناامنی هستند، توقع دارند که تغییرات جدید در آمریکا سبب برچیده شدن دامنه خشونت در کشورشان شود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

در سالهای اخیر، جنگجویان طالبان عملیات‌های مرگباری علیه نیروهای آمریکایی به راه انداختند ولی در یک سال گذشته هیج سرباز آمریکایی کشته نشد

بصیره از شهر مزار شریف می‌گوید که آرزو دارد که حکومت جدید در آمریکا باعث ایجاد صلح و ختم ناامنی در افغانستان شود.

از آغاز مذاکرات صلح در دوحه حکومت و شهروندان افغانستان پیوسته به تامین آتش‌بس و کاهش چشمگیر خشونت‌ها تاکید دارند، اما باگذشت ماه‌ها در این زمینه پیشرفتی صورت نگرفته است.

اورزلا نعمت، یکی از پژوهشگران افغان می‌گوید اعمال فشار برای تامین آتش بس فوری از سوی رهبری جدید آمریکا بزرگترین کار قصر سفید برای تحقق رویای افغانها خواهد بود.

محمد میرزا کتوازی، معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان نیز به ادامه مشارکت استراتیژیک با آمریکا تاکید دارد. او امروز گفته که خواست پارلمان افغانستان از آقای بایدن این است که به توافقنامه استراتژیک میان افغانستان و آمریکا پایبند بماند. از گفتگوهای صلح افغانستان با شرایطی حمایت کند که دستاوردهای دو دهه اخیر افغانستان حفظ شود.

در دوران حکومت دونالد ترامپ، کابل برای آغاز گفتگوهای صلح قیمت زیادی پرداخته، از جمله رهایی بیش از ۵ هزار زندانی گروه طالبان که بعدا مقام‌های افغان اعلام کردند، بیشتر آنان دوباره به جبهه جنگ بر خواهند گشت.

اکنون نیز طالبان درخواست رهایی هفت هزار زندانی دیگر را کرده‌اند ولی وحید عمر، مشاور ارشد محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید که به هیچ صورت طالبان بیشتری از بند دولت افغانستان آزاد نخواهند شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

چندین نسل افغانها هرگز شاهد صلح نبوده اند

آقای عمر همچنین گفته است که انتظار این را دارد که حکومت آینده آمریکا در فضای بین‌المللی در منطقه و در رابطه خود با افغانستان با درک‌تر با تدبیرتر و استراتژیک‌تر عمل کند.

برخی گزارش‌های تایید ناشده حاکیست که تسریع روند گفتگوهای صلح در قطر منتظر آغاز به کار حکومت جدید آمریکا است.

پیشتر از این برخی‌ها پیروزی آقای بایدن را اجابت دعای رئیس جمهور غنی و کابوس غیرمنتظره طالبان خوانده بودند. اما طالبان در واکنش به پیروزی آقای بایدن گفته بودند که انتخابات و تبدیلی مقام‌های آمریکایی موضوع داخلی آن کشور است اما تاکید این گروه این است که پیمان دوحه میان طالبان و آمریکا - وثیقه خوبی - برای پایان جنگ در افغانستان و آینده خوب هر دو کشور است.