وزارت بهداشت افغانستان: رکورددار واکسناسیون کرونا در منطقه خواهیم بود

افغانستان

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

افغانستان گفته که ۶۰ درصد جمعیت خود را واکسن خواهد کرد

وحید مجروح، معاون وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان اعلام کرد که این کشور برای ۶۰ درصد جمعیتش واکنس کرونا در نظر گرفته است.

او امروز سه شنبه (هفتم دلو/بهمن) در یک نشست خبری در کابل گفت که در مرحله اول ۲۰ درصد جمعیت این کشور واکسن خواهند شد و منابع مالی برای تهیه این مقدار واکسن که ۱۱۲ میلیون دلار است فراهم شده است و در کمتر از شش ماه دیگر واکسن به افغانستان خواهد رسید.

این مقام بهداشت افغانستان گفت که برای ۲۰ درصد جمعیت دیگر نیز بانک جهانی ۶۰ میلیون دلار و بانک توسعه آسیایی نیز ۵۰ میلیون دلار تعهد کرده است.

او با اشاره به اینکه کشور هند نیز ۵۰۰ هزار دوز واکسن را به افغانستان کمک خواهد کرد، گفت که این کشور برای واکسناسیون ۶۰ درصد جمعیت خود تنها به ۹۳ میلیون دلار دیگر نیاز دارد.

آقای مجروح گفت که با واکسن شدن ۶۰ درصد جمعیت ایمنی گله‌ای بوجود خواهد آمد، میزان ابتلا و گردش ویروس در اجتماع به حد اقل خواهد ‌رسید.

او مدعی شد که وزارت بهداشت در نظر دارد تا واکسنی را در افغانستان استفاده کند که سازمان بهداشت جهانی تایید و در دیگر نقاط جهان تمام مراحل تجربی و امتحانی خود را گذرانده باشد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

معاون وزارت بهداشت افغانستان گفت که در ابتدا کارمندان بهداشت واکسن خواهند شد

معاون وزارت بهداشت افغانستان گفت که در ابتدا کارمندان بهداشت، بعد بزرگسالان، کارمندان دولت که مستقیم با مراجعین در تماس هستند، نیروهای امنیتی، کارمندان آموزش و پرورش و کارمندان رسانه‌ها واکسناسیون خواهند شد.

او گفت که افراد دارای بیماری شکر، خون، قلبی و غیره در مرحله بعدی قرار دارند.

به گفته او اکنون ۱۶ لابراتوار آزمایش کرونا در سراسر افغانستان فعال است و دولت تلاش دارد که در ۳۴ ولایت این آزمایشگاه ها را فعال کند.

آخرین آمار کرونا در افغانستان

در یک شبانه روز گذشته یک هزار و ۹۲۸ آزمایش کرونا در افغانستان انجام شده که نشان می‌دهد ۱۰۴ نفر جدیدا به بیماری کوید ۱۹ مبتلاشده‌اند. در این مدت کسی به دلیل ابتلا به این بیماری جان نداده است.

شمار کل مبتلایان به این بیماری از آغاز تاکنون به ۴۷ هزار و ۴۵۹ مورد رسیده که تاکنون دو هزار و ۳۹۰ نفر نیز جان داده‌اند.

افغانستان تاکنون بیشتر از ۲۴۲ هزار آزمایش انجام داده است.