سه انفجار در کمتر از سه ساعت در کابل؛ رئیس كميته رهبری جمعیت اصلاح کشته شد

افغانستان

منبع تصویر، Dr. Abdullah

توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله و محمد عاطف، رئیس کمیته رهبری جمعیت اصلاح

مقام‌های امنیتی کابل از وقوع سه انفجار در پایتخت خبر دادند. این انفجارها در کمتر از سه ساعت رخ‌ داد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، نیز با نشر اعلامیه‌ای کشته شدن محمد عاطف، رئیس کمیته رهبری جمعیت اصلاح افغانستان را تایید کرده است.

او آقای عاطف را یکی از علمای جید و شخصیت برازنده علمی و مذهبی کشور قلمداد کرده و افزوده که آقای عاطف، پشتیبان صلح و آشتی در کشور بود. رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفته که آقای عاطف میراث و آثار گران‌قدری از خود برجا گذاشته است. به گفته آقای عبدالله، او "در ارایه قرائت معتدل از اندیشه‌های والای اسلامی نقش اثرگذار" داشته است.

محمد عاطف ۵۷ سال داشت و از ولایت تخار در شمال شرق افغانستان بود. او در دانشگاه دعوت جهاد پاکستان تحصیل کرده بود و اخیراً در مقطع دکترا در تاجیکستان مشغول آموختن بود.

آقای عاطف در یکی از آخرین سخنرانی هایش در کابل از تاخیر در مذاکرات صلح ابراز نگرانی کرده و مدعی شده بود که در روند صلح مداخله می‌شود.

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

محمد عاطف ۵۷ سال داشت و از ولایت تخار در شمال شرق افغانستان بود

فردوس فرامرز، سخنگوی پلیس کابل، درباره این سه انفجار می‌گوید در این رویدادها دو نفر کشته و پنج نفر از جمله دو نظامی زخمی شدند.

آقای فرامرز می‌گوید انفجار نخست حوالی ساعت هفت و نیم صبح امروز (سه شنبه ۱۴ دلو/بهمن) در ناحیه دوم شهر در منطقه "جوی شیر" رخ داده است. او گفت در این رویداد دو نظامی زخمی شدند.

منبع تصویر، Social Media

به گفته او، انفجار دوم یک ساعت بعدتر در ناحیه چهارم شهر در منطقه سلیم کاروان رخ داد.

این انفجار نیز به اساس اطلاعات پلیس دو کشته و دو زخمی به جا گذاشت.

آقای فرامرز می‌گوید انفجار سوم حوالی ساعت ده و نیم در ناحیه سوم شهر در منطقه "نوآباد"رخ داد که در نتیجه آن یک غیرنظامی زخمی شد.

عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز در صفحه رسمی فیسبوک خود با نشر این خبر گفته که آقای عاطف نقش ارزشمندی در ترویج معارف اسلامی داشته است.

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

انفجار دوم در نزدیکی سلیم کاروان رخ‌داد

او با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در شهرها از حکومت خواست در این بخش "توجه لازم" را به عمل بیاورد.

آقای نور در کنار طالبان، حلقه خاصی را در مرکز مسئول این ناامنی‌ها خوانده که در تلاش صدمه زدن به روند صلح هستند.

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان طالبان نیز گفته این خبر را شنیده و به بازماندگان آقای عاطف تسلیت می‌گوید.

او گفته که این گروه ترور عالمان، خبرنگاران و شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی را محکوم می‌کند.

سازمان مذهبی "جمعیت اصلاح افغانستان" از ۱۸ سال به این سو در افغانستان فعالیت دارد. این نهاد در سایت رسمی اش، یک سازمان اجتماعی با مرجعیت معتدل اسلامی معرفی شده که فعالیت آن در بخش دعوت و تبلیغ، آموزش و پرورش، خدمات اجتماعی، رسانه و بخش صحی/بهداشتی متمرکز است.

این نهاد پس از مرگ ملا عمر، رهبر پیشین گروه طالبان، بیانیه‌ای منتشر کرد و در آن نقش ملا عمر را بارز خواند و گفت تاریخ درباره شخصیت او قضات خواهد کرد.

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

انفجار سوم نیز در فاصله چند صد متری انفجار اول در منطقه نوآباد رخداد

افزایش انفجار مین در افغانستان

در ماه‌های اخیر انفجار مین و ترورهای هدفمند در افغانستان به خصوص در شهرهای بزرگ به گونه چشمگیر افزایش یافته است.

هدف این رویدادها اکثرا کارمندان دولتی، امنیتی، فعالان مدنی و خبرنگاران بودند.

مسئولیت این رویدادها را در بیشتر موارد کسی به عهده نگرفته است اما دولت، طالبان را مسئول آن خوانده و برعکس طالبان ادعا کرده که دولت برای مختل کردن روند صلح در این رویدادها دست دارد.

به اساس گزارش تازه کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در سال گذشته میلادی انفجار مین و ترورهای هدفمند عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان بوده است. انفجار مین‌ها سبب کشته شدن بیش از ۹۰۰ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۱۷۰۰ نفر شده و ترورهای هدفمند بیش از یک هزار کشته و نزدیک به ۱۲۰۰ زخمی به جا گذاشته است.