چهار کارمند وزارت احیا و انکشاف دهات در کابل ترور شدند

افغانستان

منبع تصویر، MRRD

توضیح تصویر،

کارمندان وزارت انکشاف دهات در کابل ترور شدند

پلیس کابل می‌گوید چهار کارمند وزارت احیا و انکشاف دهات (توسعه روستاها) در شهر کابل ترور شدند. در رویدادی دیگر، خودروی وزارت خارجه افغانستان هدف مین کنارجاده قرار گرفته که راننده آن کشته شده است.

فردوس فرامرز، سخنگوی پلیس کابل می‌گوید صبح امروز (سه شنبه ۲۱ دلو/بهمن) در ناحیه پنجم شهر در منطقه جاده باغ داوود، چهار نفر از کارمندان وزارت انکشاف دهات به ضرب گلوله افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

به گفته او، بررسی تیم مشترک امنیتی اکنون در منطقه جریان دارد تا جزئیات بیشتر از چگونگی این رویداد به دست آید.

مجیب الرحمن کریمی، وزیر احیا و انکشاف دهات در صفحه رسمی فیسبوک خود این رویداد را تایید کرده است.

او نوشته که قربانیان این رویداد ریاض احمد خلیل، سرپرست ریاست انکشاف دهات در ولایت میدان وردک و سه نفر از همکاران او بودند.

منبع تصویر، mujeeburahmankarimi

توضیح تصویر،

وزیر انکشاف دهات نوشته که یکی از قربانیان این رویداد ریاض احمد خلیل، سرپرست ریاست انکشاف دهات در ولایت میدان وردک است

مسئولیت این رویداد را تاکنون کسی به عهده نگرفته است.

اما در ماه‌های اخیر انفجار مین‌ها و ترورهای هدفمند در افغانستان به خصوص در شهرهای بزرگ این کشور به گونه چشمگیر افزایش یافته است.

کابل تقریبا در این روزها، هر روزه شاهد انفجار مین است. صبح امروز حوالی ساعت ۹ و نیم صبح به وقت محلی در ناحیه شانزدهم در منطقه چهارراهی ملی بس نیز یک خودروی لندکروزر هدف انفجار مین قرار گرفت.

آقای فرامرز می‌گوید که در این رویداد یک نفر زخمی شده است.

وزارت امور خارجه نیز با نشر اعلامیه‌ای گفته که هدف این انفجار خودروی این نهاد بوده و در نتیجه این رویداد راننده این خودرو کشته شده است.

در اعلامیه وزارت خارجه افغانستان "عواقب و مسئولیت" این گونه رویدادها به "طالبان و حامیان آنها" نسبت داده شده است.

طالبان تاکنون در مورد این رویداد واکنشی نشان نداده است.

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

در انفجار صبح امروز کابل نیز یک نفر زخمی شد

وزارت توسعه روستاهای افغانستان یکی از مهمترین وزارتخانه‌های این کشور است. این وزارت در بخش تامین آب آشامیدنی در روستاها، ساخت بندهای آبگردان و کانال‌های آبیاری، ساخت جاده‌های روستای، ساخت مدرسه، تامین برق در روستاها و همچنین در زمینه اجرای سایر پروژه‌های توسعه‌ای روستای فعال است.

مسئولیت این رویدادها را معمولا هیچ کسی به عهده نگرفته است اما دولت، طالبان را مسئول آنها می‌خواند. طالبان اما برعکس دست داشتن در اکثریت این قضایا را رد کرده و گفته این رویدادها کار کسانی است که می‌خواهند روند صلح را مختل کنند.

قربانیان بیشتر این رویدادها کارمندان امنیتی، دولتی، فعالان مدنی، خبرنگاران و چهره های سیاسی بودند.

به اساس گزارش تازه کمیسیون حقوق بشر افغانستان، در سال گذشته میلادی انفجار مین و ترورهای هدفمند عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان بوده است. انفجار مین‌ها سبب کشته شدن بیش از ۹۰۰ نفر و زخمی شدن نزدیک به ۱۷۰۰ نفر شده و ترورهای هدفمند بیش از یک هزار کشته و نزدیک به ۱۲۰۰ زخمی به جا گذاشته است.