پرواز نخستین هواپیمای مسافرتی با هدایت خلبان و خدمه زن در افغانستان

.

منبع تصویر، kamair

اداره هوانوردی افغانستان می‌گوید در پروازی که خلبانان و کادر پرواز، همه زنان بودند، اولین پرواز "تاریخی" از کابل به هرات و برعکس انجام شد.

قاسم وفایی‌زاده٬ رئیس اداره هوانوردی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که شرکت خصوصی کام‌ایر، با هواپیمای بویینگ۷۳۷، این پرواز را روز چهارشنبه ۶ حوت/اسفند، از کابل به مقصد هرات،‌ و برعکس آن را انجام داد.

زنان مسئول این پرواز افغان و غیر افغان بوده اند. پرواز ۹۰ دقیقه‌ای کابل به هرات، شماری از مسافران را نیز انتقال داده است.

به گفته آقای وفایی‌زاده، محدثه میرزایی خلبان و ویرونیکا بوریسووا، کمک خلبان این پرواز بودند، و همچنین چهار خدمه پرواز نیز همه زنان بودند.

منبع تصویر، acaa.gov

توضیح تصویر،

جاش کاهیل، یوتیوبر (نفر وسط) همراه با دو خلبان زن مسافر این پرواز بوده است. او فیلمی از این پرواز را در کانال یوتیوب خود نشر کرده است.

به گفته آقای وفایی‌زاده در جنوب آسیا این اولین پرواز است که توسط زنان انجام می‌شود. این پرواز خود نشان دهنده توانمندی زنان افغان در عرصه هوانوردی است.

در تابستان گذشته نیز پرواز خلبان‌های زن در ارتش افغانستان خبرساز شده بود. پرواز مستقل یک هواپیمای نظامی با دو خلبان زن در افغانستان با استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شد. این دو خلبان، روز دوشنبه ۱۲ جوزا (خرداد) موفق شدند نخستین پرواز مستقل‌شان را با موفقیت در مسیر کابل قندوز به پایان برسانند.