حمله به خودرو استادان دانشگاه بغلان؛ دو نفر کشته و شش نفر زخمی شدند

b

منبع تصویر، BGO

توضیح تصویر،

این موتر حامل استادان دانشگاه هدف تیراندازی قرار گرفته

مقام‌های محلی ولایت بغلان در شمال افغانستان از حمله و تیراندازی به یک خودرو حامل استادان دانشگاه این ولایت خبر دادند.

جاوید بشارت، سخنگوی فرماندهی پلیس بغلان به بی‌بی‌سی گفت که حوالی ساعت هشت و نیم بامداد امروز به وقت محلی، موتر/خودرو نوع کاستر (مینی‌بوس) حامل دانشجویان و استادان دانشگاه بغلان هدف تیراندازی قرار گرفت و در نتیجه دو نفر کشته و شش تن دیگر زخمی شدند.

جان باختگان‌ شامل راننده و یک دانشجو است و زخمیان استادانو کارمندان دانشگاه بغلان هستند.

موتر این افراد در حال حرکت به سمت دانشگاه بود که در شهر پلخمری هدف رگباری از گلوله قرار گرفت .

احمد فرید صیادی، یکی از استادان که در این رویداد زخمی شده به بی‌بی‌سی گفت که در نزدیک یک کارخانه گچ در شهر پلخمری، افراد مسلح ناشناس به خودرو آن‌ها تیراندازی کردند.

او گفت که در این مینی‌بوس همه استادان دانشکده زراعت/کشاورزی بغلان بودند و در نتیجه تیراندازی، رئیس این دانشکده، پنج تن از استادان و همچنین مدیر اجراییه این نهاد زخمی شدند.

این استاد افزود که مجروجان این رویداد در حال حاضر در بیمارستان تحت درمان قرار دارند.

پس از این حمله شماری از دانشجویان دانشگاه بغلان دست به راهپیمایی اعتراضی زدند و خواهان شناسایی عاملان این رویداد و همچنین تامین امنیت استادان و دانشجویان شدند.

مقام‌های محلی بغلان این حمله را به طالبان نسبت داده‌اند اما گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای این حمله را نکوهش کرده و گفته که ربطی به آن‌ها ندارد.

منبع تصویر، BGO

توضیح تصویر،

محمداکبر، بارکزی والی بغلان از مجروحان این رویداد عیادت کرد

حمله به استادان دانشگاه در افغانستان بی‌پیشینه نیست. در ۳۰ دلو/بهمن امسال نیز در نتیجه انفجاری در کابل دو نفر از جمله یک استاد دانشگاه کابل کشته شدند.

پیش از آن دانشگاه کابل نیز هدف حمله مهاجمان قرار گرفته بود.

منبع تصویر، Getty Images

افزایش تلفات انفجار کابل

در همین حال تعداد قربانیان انفجار یک مینی بوس در کابل به چهار نفر افزایش یافت. در این انفجار یک دختر بچه و یک زن باردار نیز کشته شدند.

حوالی ۰۳:۵۰ دقیقه عصر روز گذشته به وقت محلی در ناحیه دوم ساحه دهن‌باغ شهر کابل یک مینی بوس (کاستر) هدف انفجار مین قرار گرفت که در نتیجه ۱۵ تن زخمی شده اند.

وزارتخانه‌های مخابرات، اطلاعات و فرهنگ و همچنین شرکت دولتی پست افغانستان با صدور اعلامیه‌هایی گفته که این خودرو حامل کارمندان آن‌ها بوده که در زمان برگشت به خانه هدف ‏انفجار قرار گرفته است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این رویداد را بر عهده نگرفته است.

در گزارش‌های مرتبط با خشونت از ولایت‌ هرات از غرب افغانستان خبر می‌رسد که دست کم دو نگهبان سد آب پاشدان در حمله افراد مسلح شب گذشته کشته شدند.

مقام‌های محلی گفته‌اند که در حمله نیروهای امنیتی بالای عاملان این کار، پنج نفر کشته شدند و همچنین محل ذخیره سازیاسلحه آن‌ها منهدم شده است.

ارگ: حملات یاد شده کار طالبان است

ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای حملات یاد شده را "تروریستی و جنایت ضد بشری" خوانده و گفتهکه هیچ‌گونه توجیه ندارد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، گفته: تداوم خشونت‌های اخیر از سوی طالبان، نشان دهنده آنست که این گروه نه تنها به حل بحران کنونی به گونه صلح‌آمیز و اساسی باور و اراده ندارند، بلکه با پیچیده ساختن وضعیت، فرصت فراهم شده صلح را سبوتاژ می‌کنند.

برخی دیگر از مقام‌های افغان نیز حملات یاد شده را محکوم کرده‌اند.