یحیا جواهری، شاعر مطرح افغانستان درگذشت

افغانستان، یحیی جواهری، هنر و فرهنگ

منبع تصویر، Zhakfar Hosseini

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان تایید کرده که یحیا جواهری، شاعر و نویسنده نام آشنای این کشور به دلیل بیماری در ۶۹ سالگی درگذشت.

خانواده او حدود دو هفته پیش به نقل از پزشکان گفته بودند که آقای جواهری دچار سکته مغزی شده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نیز درگذشت او را تسلیت گفته است.

در بیانیه رئیس‌جمهوری آمده است:"روان شاد یحیی جواهری سال های زیادی از عمر خویش را منحیث شاعر، نویسنده و فعال عرصه ادبی و فرهنگی در بلخ سپری کرد و چندین مجموعه شعر از خود به یادگار گذاشت. مرگ او یک ضایعه بزرگ است."

منبع تصویر، Zhakfar Hosseini

وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز نوشته است که آقای جواهری سال‌های زیاد عمرش را در خدمت به زبان و ادبیات کشور سپری کرد، نوشت و شعر سرود و در نوشته‌ها و اشعارش آرزوها و خواست‌های مردم را بازتاب داد.

از او مجموعه شعرهایی از جمله شهر هزار چهره‌ من، فال و تماشا، ماه در فنجان، الاغزل، آن‌سوتر از ستاره، خط اول عشق، انار چله‌نشین، مبهم در موهوم، دیر آباد منتشر شده‌است.

آقای جواهری در سال ۱۳۳۰ در مزارشریف زاده شد. آموزش‌های ابتدایی و دبیرستان را در بلخ و دوره تحصیلات عالی را در دانشگاه کابل در رشته حقوق و علوم سیاسی به انجام رسانید.

ژکفر حسینی، طراح و ناشر که از دوستان نزدیک آقای جواهری بود در گفتگو با بی‌بی‌سی آقای جواهری را "مرد قلندر مشرب و متین سرشت و در عین حال کتاب‌خوان و دارای سواد قابل توجه شعری" توصیف کرد.

آقای حسینی افزود:"او با آنکه کمیت را فدای کیفیت نکرد ولی غزلیات بی‌شمار او دارای ظرافت و زیبایی خاصی بودند. او در گفتن درد قلبی خویش از دریچه‌‌ شعر و اعتراض به نابسامانی‌های جامعه صداقت و جسارت خاصی داشت."

آقای ژکفر که هشت مجموعه از شعرهای آقای جواهری را طراحی و منتشر کرده می‌گوید سه مجموعه شعر دیگر از او آماده چاپ است.