غنی: بدون انتخابات حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیستم

غنی

منبع تصویر، Arg

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در آستانه نشست مسکو درباره روند صلح این کشور گفته که اگر طالبان فردا هم به انتخابات حاضر باشند، دولت او به خاطر برگزاری انتخابات آمادگی دارد.

آقای غنی که امروز در سمیناری تحت عنوان " اولویت های سیاست خارجی و اصلاحات دستگاه دیپلوماسی افغانستان" در وزارت خارجه در کابل صحبت می‌کرد گفت: "بدون انتخابات، حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیستم."

این دومین بار است که پس از مطرح شدن بحث‌های ایجاد دولت موقت، رئیس جمهوری افغانستان به برگزاری انتخابات زودهنگام اشاره می‌کند.

با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سال ۲۰۱۹ میلادی برگزار شد و مراسم تحلیف/سوگند او نیز با چندین ماه تاخیر برگزار شد، اشرف غنی حدود چهار سال دیگر فرصت دارد تا در قدرت بماند، اما او پیش از این در مراسم گشایش پارلمان نیز به این موضوع اشاره کرده بود.

رئیس جمهور افغانستان همچنین در این نشست با توجه به "استعجالیت" آمریکا در مورد صلح افغانستان، گفته "ما در مقایسه با هر کشور منطقه و جهان برای دستیابی به صلح، صد برابر استعجالیت داریم، اما برای تامین صلح پایدار و عادلانه به عوض احساسات بر اساس واقعیت‌ها به پیش می‌رویم."

از سوی دیگر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که همه متحدان این سازمان از تلاش‌ها برای یافتن راه حل مسالمت امیز برای صلح افغانستان حمایت می‌کنند. آقای ستولتنبرگ که در نشستی به مناسبت اعلام گزارش سالانه این سازمان در بروکسل صحبت می‌کرد همچنین گفت بازیگران منطقه‌ای مسئولیت دارند تا به روند صلح افغانستان کمک کنند.

نشست مسکو

در همین حال وزارت امور خارجه آمریکا گفته که قرار است زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده برای صلح افغانستان، در کنفرانس مسکو شرکت کند.

این نشست به روز پنج شنبه، ۱۸ مارچ/مارس به هدف تسریع روند صلح افغانستان و با حضور نمایندگان دولت افغانستان و طالبان و نمایندگان آمریکا، روسیه، چین و پاکستان برگزار ‌می‌شود.

منبع تصویر، AFP

وزارت خارجه آمریکا گفته که نشست مسکو تکمیل‌کننده‌‌ای همه تلاش‌های بین‌المللی برای حمایت از روند صلح افغانستان و در عین حال بازتاب‌دهنده‌ی نگرانی‌های جامعه‌ جهانی از این روند است.

زلمی خلیلزاد روز گذشته به کابل آمد و با محمداشرف غنی، رئیس جمهور و عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی در مورد نشست مسکو، روند صلح و گام‌های پیشرو گفتگو کرد.

دولت افغانستان و طالبان نیز از شرکت نمایندگان شان در نشست مسکو خبر داده‌اند. شورای عالی مصالحه گفته که درنشست مسکو، آقای عبدالله، رئیس این شورا شرکت می‌کند.

طالبان نیز گفته یک هیات عالی‌رتبه ده نفری به ریاست ملا برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در این نشست شرکت می‌کند.

روسیه، حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین و برخی چهر‌ه‌های سیاسی را نیز به نشست مسکو دعوت کرده است.