افراد 'فرمانده شمشیر' هلی‌کوپتر ارتش افغانستان را ساقط کرده‌اند؛ غنی: جزای سخت خواهیم داد

وزارت دفاع افغانستان

منبع تصویر، وزارت دفاع افغانستان

عبدالغنی علیپور، معروف به "فرمانده شمشیر" تایید کرده که افراد او دیروز یک هلی‌کوپتر ارتش افغانستان را در منطقه بهسود ساقط کرده‌اند. وزارت دفاع افغانستان گفته که انتقام خلبانان و سربازان کشته شده در بهسود را خواهد گرفت.

آقای علیپور در گفت‌وگو با یک کانال فیسبوکی گفته که از دو روز پیش "هواپیماهای جنگی حکومت و حمایت هواپیماهای جت و بی‌سرنشین نیروهای خارجی" حملاتی را علیه آنها انجام دادند که تا روز گذشته ادامه داشته و براثر آن شش نفر از همسنگرانش کشته و یک نفر زخمی شده است.

چندی پیش درگیری میان نیروهای امنیتی و حامیان فرمانده علیپور در بهسود به خشونت گرایید که در نتیجه آن یازده غیرنظامی کشته و ۳۱ نفر دیگر زخمی شدند. اگرچه وزارت داخله نخست قربانیان این رویداد را افراد مسلح غیرمسئول خوانده بود اما بعدتر هیات دولتی که قضیه را بررسی کرد گفت تمام آنها غیرنظامیان بودند.

در همین ارتباط وظیفه فرمانده پلیس میدان وردک به حالت تعلیق درآمد و پرونده اش به دادستانی کل محول شد. در روزهای گذشته رسانه های افغانستان گزارش دادند که این فرمانده به عنوان فرمانده پلیس ولایت لغمان منصوب شده است.

آقای علیپور افزوده که "متاسفانه این تبعیض، ضدیت و دشمنی دولت بالای مردم ما جریان دارد."

دیروز در نتیجه سقوط این هلی‌کوپتر در منطقه بهسود چهار خدمه هلی‌کوپتر و پنج عضو نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند. وزارت دفاع افغانستان گفته این هلی‌کوپتر ام آی ۱۷ بوده است و محمد یاسین ضیا، رئیس ستاد ارتش افغانستان گفت هر کسی عامل این حادثه باشد، با انتقام نیروهای امنیتی مواجه خواهد شد.

روز گذشته اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز گفت که "برای عاملان حادثه‌ سقوط هلی‌کوپتر نظامی در ولسوالی حصه اول بهسود، جزای سخت خواهیم داد."

محمود میاخیل، معاون وزارت دفاع افغانستان در مراسم تشیع جنازه خلبانان ارتش که هلی کوپتر ‌آنها روز گذشته در بهسود سقوط کرد، گفت که انتقام آنان گرفته خواهد شد.او گفت: چه علیپور باشد چه نفرهای مسلح غیرمسئول باشد، چه طالب باشد و چه جنایت کار باشد کلا یکی است و ما به عنوان مدافع شما هیج نوع معامله با جنایت کارها صورت نمی‌گیرد و هرکس در داخل نظام، بیرون نظام و در منطقه از این جنایت کارها حمایت می کند ما در مقابل آنها ایستاد هستیم."

نیروهای امنیتی افغان در سال‌های اخیر چند بار برای دستگیری علیپور اقدام کرده اند.

منبع تصویر، Social media

منبع تصویر، MOD/facabook

توضیح تصویر،

عکس از آرشیو