وزیر دفاع جدید آمریکا در سفر از پیش اعلام نشده وارد کابل شد

.

منبع تصویر، ARQ

ارگ ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید لوید آستین، وزیر دفاع جدید آمریکا در سفری از پیش اعلام نشده وارد کابل شده است. او بالاترین مقام دولت جو بایدن است که به کابل سفر کرده است.

دواخان مینه پال معاون، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به رسانه‌ها گفته که در دیدار لوید آستین با محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان هر دو جانب از افزایش خشونت‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند، وزیر دفاع آمریکا بر حمایت دوامدار کشورش از نیروهای افغان تاکید کرده است.

آقای آستین بعد از دیدار با اشرف غنی خواستار کاهش خشونت‌ها شد اما از اظهار نظر در باره اینکه آیا دولت آقای بایدن طبق توافق با طالبان نیروهای آمریکایی را تا ماه مه از افغانستان خارج می‌کند خودداری کرد و گفت دولت جدید هنوز در حال بررسی دوباره این توافق است و تمرکزش بر پایان بخشیدن به تنش‌ها از راه مذاکره است.

وزیر دفاع آمریکا در حالی وارد کابل می‌شود که آمریکا بنا به توافقنامه دوحه آماده خروج کامل نیروهای این کشور از افغانستان تا اول ماه می/مه می‌شود.

به گزارش واشنگتن پست، او به خبرنگارانی که او را در این سفر همراهی می‌کردند، گفته که "همیشه نگرانی در مورد این‌که روند به این سو یا آن سو برود وجود دارد، اما من فکر می‌کنم انرژی زیادی متمرکز شده بر آنچه که برای پایان دادن مسئولانه و حل وفصل جنگ با مذاکره ضروری است."

این اولین سفر آستین به کابل به عنوان وزیر دفاع آمریکا است.

آقای آستین در توییتر نوشته که "به افغانستان برای شنیدن و آموختن آمدم. این سفر در سهم‌م در بررسی جاری نیروهای آمریکایی در افغانستان که با رئیس جمهور آمریکا دارم، خیلی کمکم کرده است."

منبع تصویر، ARQ

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

لوید آستین درباره این‌که آیا نیروهای آمریکایی تا اول ماه مه افغانستان را ترک خواهند کرد یا نه، چیزی نگفته است.

سفر وزیر دفاع امریکا در آستانه نشست سرنوشت ساز استانبول میان مقام‌های ارشد دولت و طالبان صورت می‌گیرد که گفته شده در آن نقشه راه صلح و ساختار سیاسی آینده افغانستان ترسیم می‌شود.

در روزهای اخیر، منابع دولت آمریکا به شبکه خبری ان‌بی‌سی گفته بودند که جو بایدن، رئیس جمهور این کشور در حال ارزیابی تمدید شش ماهه نیروهای این کشور در افغانستان تا ماه نوامبر سال جاری است.

آقای بایدن گفته که خروج کامل نیروهای کشورش از افغانستان در ضرب الاجل تعیین‌شده، در اول مه سال جاری "خیلی سخت" خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا، در سه روز گذشته در سفری به دهلی‌ با نارندا مودی، نخست وزیر و وزیران خارجه و دفاع هند دیدارهایی داشته است.

به گفته خبرنگاران سفر ژنرال آستین از هند به افغانستان احتمالا در جهت همکاری‌ بیشتر هند با افغانستان پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان ارزیابی می‌شود.

روز گذشته، جایشانکار، وزیر امور خارجه هند در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با آقای آستین گفته که هند متعهد به تقویت همکاری‌های دفاعی با ایالات متحده است.

آقای آستین گفته که در این سفر، ملاقات‌های سازنده با مقام‌های هندی برای تقویت همکاری استراتژیک و گسترش همکاری‌ها با سایر همکاران منطقه‌ای برای حفظ صلح و رفاه در منطقه پاسفیک و غرب اقیانوس هند داشته است.