عبدالله عبدالله برکناری وزیر داخله را 'غیر موجه و عجولانه' خواند

آقای عبدالله برکناری ‍ آقای اندرابی را غیرقابل قبول خوانده است

منبع تصویر، Dr Abdullah

توضیح تصویر،

آقای عبدالله برکناری ‍ آقای اندرابی را غیرقابل قبول خوانده است

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان برکناری مسعود اندرابی، وزیر داخله/ کشور افغانستان را "بدون دلیل یا دلایل موجه، عجولانه و در مخالفت با توافقنامه‌ سیاسی" خوانده است.

او از معرفی سرپرست جدید وزارت داخله نیز انتقاد کرده و گفته که هر دو کار بدون مشورت او انجام شده و افزوده که این تصمیم در شرایط فعلی "مخالف منافع و مصالح کشور و غیرقابل قبول است."

روز گذشته محمد اشرف غنی با صدور حکمی حیات الله حیات، والی پیشین قندهار را به عنوان سرپرست وزارت داخله (کشور) به جای مسعود اندرابی گماشت.

منبع تصویر، Sapidar

توضیح تصویر،

موافقت‌نامه بین غنی و عبدالله در بهار سال ۱۳۹۹ امضا شد

بعد از اینکه کمیسیون انتخابات افغانستان اواخر بهمن/جدی سال ۱۳۹۸ خورشیدی محمد اشرف غنی را پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد، عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی آقای غنی در واکنش به این کار، آن را "غیرقانونی" خواند و گفت تیم او دولت دیگری تشکیل خواهد داد. این دو رقیب در یک روز دو مراسم سوگند برگزار و هردو خود را رئیس جمهور خواندند.

این جنجال بعد از ۵ ماه با امضای موافقت‌نامه‌ای میان عبدالله عبدالله و آقای غنی، در ثور/ اردیبهشت سال ۱۳۹۹حل شد.

براساس مفاد این توافقنامه معرفی ۵۰ درصد از اعضای کابینه به عهده تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله گذاشته شد که شامل وزارت خانه‌های کلیدی است.

در این موافقتنامه آمده که والیان نیز براساس یک قاعده مورد توافق دوجانب معرفی خواهند شد. تغییر، تبدیل و عزل اشخاص با دلایل موجه صورت خواهد گرفت و در صورت عزل، تغییر و یا هم تبدیل، معرفی نامزد جدید برای پست مورد نظر مشوره با مرجع معرفی کننده صورت می‌گیرد.

مسعود اندرابی، وزیر داخله/کشور

منبع تصویر، MOI

توضیح تصویر،

مسعود اندرابی، وزیر داخله/کشور

محمد مسعود انداربی از چند سال پیش به عنوان معاون عملیاتی ریاست امنیت ملی کار کرده‌ بود. او دانش‌آموخته رشته مدیریت فناوری معلوماتی است.

آقای انداربی برای مدت هفت سال در دفتر توسعه سازمان ملل کار کرده‌است. او متولد ولسوالی اندراب ولایت بغلان در شمال افغانستان است.