مشاور امنیت ملی افغانستان: وزیر داخله به خاطر رویدادهای مرتبط با بهسود برکنار شد

.

منبع تصویر، NSC

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان برکناری مسعود اندرابی، وزیر داخله/کشور را با رویداد بهسود مرتبط دانست و گفت که "به این دلیل نیاز به تغییر در رهبری وزارت داخله بود".

روز گذشته، محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان وزیر داخله را برکنار و به جای او حیات الله حیات را به عنوان سرپرست این وزارت تعیین کرد.

آقای محب پس از یک جلسه هفتگی همراه با مسئولان ارشد امنیتی در یک نشست خبری با اشاره به حادثه ساقط کردن هلی کوپتر ارتش افغانستان توسط افراد عبدالغنی علیپور، معروف به "فرمانده شمشیر" در بهسود گفت که "فرق طالب و علیپور چیست، هر کسی که علیه نظام بجنگد ما اقدام می کنیم. استثنایی وجود ندارد."

روز گذشته عبدالغنی علیپور، فرمانده خیزش مردمی تایید کرده بود که در پی حملات هوایی نیروهای دولتی و خارجی به بهسود، افراد او یک هلی کوپتر ارتش را ساقط کرده اند.

منبع تصویر، MOI

توضیح تصویر،

مسعود اندرابی، وزیر داخله/کشور که روز گذشته برکنار شد.

آقای محب تاکید کرد که هرکسی که می‌خواهد از کشور و مردم دفاع کند باید به نیروهای ارتش و پلیس و امنیت ملی بپیوندند.

فرمانده علیپور مدعی حفاظت از مردم هزاره در برابر حملات طالبان در ولایت‌های مرکزی است.

در همین حال، شماری از مردم محلی به بی‌بی‌سی گفتند که به تازگی نیروهای نظامی تازه وارد شهر بامیان شده اند و شمار خودروهای نظامی در سطح شهر افزایش یافته است.

آنان مدعی هستند که نیروهای ارتش و نیروهای ویژه پلیس برای "سرکوب و بازداشت" آقای علیپور اعزام شده اند.

ژنرال محمد یاسین ضیا، سرپرست وزارت دفاع در این نشست گفت ارتش افغانستان علیه عاملان حادثه سقوط هلیکوپتر عملیات خواهد کرد اما گفت‌ که جزئیات عملیات را افشا نمی‌کند اما در مورد اعزام نیروها به بامیان توضیحی ارایه نکرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز امروز طی تماس‌های جداگانه تلفنی، با خانواده‌های سربازان کشته شده در رویداد سقوط هلیکوپتر در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک با آنان ابراز غم‌شریکی کرد.

منبع تصویر، Arq

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روز گذشته فرمانده علیپور در گفتگو با یک کانال فیسبوکی گفت از دو روز پیش "هواپیماهای جنگی حکومت و با حمایت هواپیماهای جت و بی‌سرنشین نیروهای خارجی" حملاتی را علیه آنها انجام دادند که تا پنجشنبه (۲۸ حوت) ادامه داشته و براثر آن شش نفر از همسنگرانش کشته و یک نفر زخمی شد.

آقای علیپور افزود که "متاسفانه این تبعیض، ضدیت و دشمنی دولت بالای مردم ما جریان دارد."

پرونده الله داد فدایی

الله داد فدایی، فرمانده پیشین پلیس ولایت میدان وردک که متهم به تیراندازی به تظاهرات غیرنظامیان شده بود و وزارت داخله او را به دادستانی معرفی کرده بود، در روزهای اخیر به عنوان فرمانده پلیس ولایت لغمان تعیین شده است.

عبدالصبور قانع، معاون ارشد وزارت داخله افغانستان در نشست امروز در پاسخ به سوالی در مورد نتیجه تحقیقات وزارت داخله در مورد کشته شدن غیرنظامیان و معرفی آقای فدایی به دادستانی گفت، در مورد بهسود دو موضوع بود؛ علیپور و تظاهراتی که تلفات ملکی (غیرنظامیان) در پی داشت.

او افزود که در نتیجه بررسی‌ها سه نفر به دادستانی معرفی شدند و برای شخص فرمانده، "مورد خاص ثبوت نشد و به همین دلیل او به وظیفه جدید (به عنوان فرمانده پلیس لغمان) معرفی شد".

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

آقای علیپور در ولسوالی بهسود مستقر است

چندی پیش تظاهرات حامیان فرمانده علیپور در بهسود به خشونت گرایید که در نتیجه آن ۱۱ غیرنظامی کشته و ۳۱ نفر دیگر زخمی شدند. اگرچه وزارت داخله نخست قربانیان این رویداد را افراد مسلح غیرمسئول خوانده بود، اما بعدتر هیأت دولتی که قضیه را بررسی کرد، گفت تمام آنها غیرنظامیان بودند.

در همین ارتباط وظیفه فرمانده پلیس میدان وردک به حالت تعلیق درآمد و پرونده اش به دادستانی کل محول شد.