سرپرست جدید وزارت داخله افغانستان: جوابگوی پرونده‌ام در دادستانی هستم

آقای حیات امروز کارش را به عنوان سرپرست وزارت داخله ‍ آغاز کرد

منبع تصویر، MOI

توضیح تصویر،

آقای حیات امروز کارش را به عنوان سرپرست وزارت داخله ‍ آغاز کرد

حیات الله حیات، سرپرست وزارت داخله افغانستان، اتهام‌های اختلاس و سوءاستفاده از صلاحیت‌هایش در مصرف بودجه کرونا را بی‌اساس خواند و گفت که حاضر به جوابگویی است.

او امروز در کنفرانس مشترک مطبوعاتی هفته‌‌وار مسئولان ارشد امنیتی تایید کرد که در مورد مصرف بودجه کرونا در ولایت قندهار در زمانی که او والی بوده "متهم" شده است. اما تاکید کرد که بودجه کرونا "به شکل شفاف و بهتر از ولایت‌های دیگر به مصرف رسیده است".

بنا به اساس اسنادی که به بی‌بی‌سی رسیده، ریاست تحقیق مبارزه با جرایم سنگین دادستانی کل افغانستان آقای حیات را در زمانی که والی قندهار بوده به "اختلاس و سوءاستفاده از صلاحیت وظیفه‌ای" در مصرف بودجه کرونا متهم کرده است.

در این سند، موارد مشخص اختلاس و سوءاستفاده که به آقای حیات نسبت داده شده عبارت از خریداری‌های غیرمرتبط از بودجه مبارزه با کرونا،‌ تفاوت در قیمت خریدها، بی‌دقتی در نیازسنجی برای تهیه اجناس ضروری و خریداری بیشتر از مقدار مورد نیاز است.

آقای حیات دو ماه پیش از سمت والی ولایت قندهار برکنار شده بود.

او می‌گوید این موضوع توسط "افراد مغرض" مطرح شده و به مجلس نمایندگان افغانستان رسیده است.

توضیح تصویر،

سندی که به بی‌بی‌سی رسیده است.

او متهم به سوء استفاده از صلاحیت‌هایش شده و اینکه طرزالعمل ‌مصرف بودجه کرونا را رعایت نکرده و رهنمودهای تدارکات در روند خریداری اجناس مورد نیاز را در نظر نگرفته و طرح امتیازات کارمندان بهداشتی را نادیده گرفته است.

او متهم است که اجناس را بیشتر از قیمت بازار خریداری کرده است. در سند دادستانی آمده که به طور مثال ۱۵ قلم اجناس ضروری برای مبارزه با کرونا در قندهار ۴۹ درصد بیشتر از قیمت پیش‌بینی شده خریداری شده است.

همچنین در خریداری اجناس غیرمرتبط ۸۵ قلم جنس به ارزش نزدیک به ۸ میلیون افغانی خریده شده ولی اسناد آن ارائه نشده است.

بررسی‌های دادستانی نشان داده که برای این اجناس بیشتر از قیمت بازار پرداخت شده است.

در این سند، ۲۷ قلم مواد شوینده به ارزش ۶۳۱ هزار افغانی خریده شده که بیشتر از مقدار مورد نیاز بوده است.

در یک مورد دیگر نیز قیمت ۱۴ نوع میوه به ارزش نزدیک به ۳ میلیون افغانی قرارداد بسته، در حالی که پول پرداخت شده حدود ۳.۵ میلیون افغانی بوده است.

در سال گذشته، فساد در مصرف بودجه کرونا بارها خبرساز شد.

چندی قبل اداره بازرس افغانستان گفت که بعد از بررسی مصارف بودجه مبارزه با کرونا در ۲۴ ولایت این کشور ۲۲۳ مقام و کارمند را به ظن فساد به دادستانی کل معرفی کرده است.