جشن نوروز در افغانستان برگزار شد؛ غنی از بروز خشکسالی ابراز نگرانی کرد

در شمال افغانستان نیز نوروز با برافراشتن علم در زیارت منسوب به حضرت علی گرامی داشته شد
توضیح تصویر،

در شمال افغانستان نیز نوروز با برافراشتن علم در زیارت منسوب به حضرت علی گرامی داشته شد

جشن نوروز امروز در سراسر افغانستان برگزار شد. بزرگترین مراسم در شهر مزارشریف در شمال افغانستان که به "خاستگاه نوروز" مشهور است، برگزار شد. در کابل نیز نوروز با حضور شماری از رهبران سیاسی در ارگ تجلیل شد. محمد اشرف غنی، رئیس جمهور این کشور از بروز خشک‌سالی در این کشور ابراز نگرانی کرد.

دولت افغانستان امسال را سال"ثبات و تحرک" نامگذاری کرده است.

سال گذشته به دلیل شیوع کرونا علم حضرت علی که همه ساله در روز نوروز در"زیارت سخی"، آرامگاه منصوب به حضرت علی درشهر مزار شریف، برافراشته می‌شود،‌ شب هنگام برافراشته شد. اما امسال این علم با حضور هزاران نفر بر افراشته شد.

نوروز هرسال با تهدیدهای امنیتی نیز همراه بوده و برای جلوگیری از حوادث ناگوار، امسال تدابیر شدید امنیتی در مکان‌هایی که جشن نوروز برگزار می‌شود، اعمال شده است.

در کابل، نوروز در دامنه کوه‌های آسمايی يا کارته سخی در جوار مزار سخی برگزار می‌شود و در همين روز در بازار مندوی کابل، توغ (پرچم مندوی) توسط شهردار اين شهر برافراشته شده و آرزوی فراوانی نعمت‌ها در سال پيش رو برای مردم می‌شود.

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

آقای غنی با غرس یک نهال در محوطه ارگ سال نو را ‍‍ آغاز کرد

در کابل نیز مراسمی با حضور محمد اشرف غنی برگزار شد او در این مراسم از بروز خشکسالی و همچنین جاری شدن سیل در این کشور ابراز نگرانی کرد و گفت که اولویت امسال مدیریت آب افغانستان خواهد بود.

آقای غنی با اشاره به آبگیری بند کمال خان در نزدیکی مرز ایران در ولایت نیمروز افغانستان گفت که رونق دوباره به "پایتخت رستم" برخواهد گشت.

او بدون اشاره به طرح مشخصی، گفت که طرح‌های زیادی برای مدیریت آب افغانستان در سال ۱۴۰۰ خورشیدی اجرا خواهد شد.

آقای غنی در بخش دیگر سخنان خود گفت که صلح نزدیک است ولی این کار به تدبیر و وحدت ملی نیاز دارد و افزود که جنگ طالبان علیه نیروهای امنیتی افغانستان هیچ‌گونه مشروعیت ندارد. او از طالبان دعوت کرد که در آبادانی کشور سهم بگیرند.

توضیح تصویر،

هزاران نفر در مراسم نوروزی در شهر مزار شریف حضور یافته بودند

رئیس جمهوری افغانستان گفت که صلح پایدار و عادلانه هدف اصلی دولت اوست. به گفته او صلح پایدار، صلحی است که سعادت، ثبات و شکوفایی افغانستان را فراهم می‌کند.

او افزود که سیاست خارجی افغانستان استوار بر منافع ملی دوامدار این کشور است و بر این اساس نه دوست دوامدار و نه دشمن دوامدار خواهد داشت.

آقای غنی همچنین گفت که در سال جاری با کشور ازبکستان به صورت مشترک از امام بخاری و امام ترمذی تجلیل خواهند کرد. علاوه بر آن از امیرعلی شیرنوایی و نظامی گنجوی، شاعران بزرگ نیز تجلیل خواهد شد.

او وعده داده که در مدت سه ماه آینده تمام حقوق کارمندان دولتی و نیروهای نظامی به صورت الکترونیکی پرداخت خواهد شد.

او افزود که شمار شناسنامه‌های الکترونیکی توزیع شده نیز به بیشتر از ۳ میلیون رسیده است. به گفته او روند دیجیتال شدن افغانستان سرعت بیشتر خواهد یافت.