تاکید مجدد وزیرخارجه آمریکا بر رد تاسیس یا احیای 'امارت' در افغانستان

.

منبع تصویر، NATO

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در بروکسل گفت که هر چهار کشور (آمریکا، روسیه، چین و پاکستان) با وجودی که گاهی اختلافاتی دارند، تاسیس یا احیای یک امارت در افغانستان را "به صورت واضح رد کردند".

اشاره آقای بلینکن به بخشی از بیانیه نمایندگان این کشورها در نشست هفته گذشته در مسکو برای صلح افغانستان است که در آن گفته شد که این کشورها از بازگشت "امارت اسلامی" حمایت نمی‌کنند.

او گفت که دیدگاه هر چهار کشور مهم و قابل توجه است. وجوه مشترک زیادی در بین این چهار کشور در مورد افغانستان وجود دارد.

وزیرخارجه آمریکا که امروز، دوشنبه (۴ حمل/فروردین) در کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل صحبت می‌کرد بار دیگر بر خروج مسئولانه از افغانستان تاکید کرد و گفت که آمریکا در مشورت و هماهنگی "خیلی نزدیک" با متحدانش در ناتو است.

آقای بلینکن نشست مسکو را "خیلی پربار" خواند و گفت که دیپلماسی در مورد افغانستان پیش رفته است در زمانی که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در حال بررسی است.

نشست بعدی با شرکت مقام‌های ارشد دولت و طالبان در ترکیه در ماه اپریل برگزار می‌شود.

در پایان نشست مسکو، هیات طالبان از آن جمله‌ در بیانیه ناراضی بودند و گفتند که با آنها هماهنگ نشده بود، در یک نشست خبری در مسکو گفتند که مخالفت با امارت اسلامی قابل قبول نیست.

او همچنین گفت: ما با متحدان ناتو باهم به افغانستان رفتیم و باهم در زمان مناسب باهم خارج می‌شویم؛ جدا از تصمیم‌های تاکتیکی، ما متحدیم.

منبع تصویر، Getty Images

اگر طالبان خشونت‌ها را کاهش دهد 'آمریکا حملات هوایی را متوقف می‌کند'

هم‌زمان لس آنجلس تایمز نوشته که مقام‌های آمریکایی با نمایندگان طالبان در حال مذاکره برای "توقف موقتی" حملات هوایی به این گروه هستند؛ در صورتی که طالبان با "کاهش خشونت‌ها" موافقت کند.

توقف موقتی حملات هوایی یکی از ایده‌هایی است که اداره بایدن برای کاهش خشونت‌ها پیش از آغاز گفتگوهای صلح در استانبول میان مقام‌های ارشد دولت افغانستان و طالبان در ماه آوریل روی میز گذاشته است.

در نامه آنتونی بلینکن به رئیس جمهور افغانستان، وی خواستاریک آتش بس سه ماهه شده است.

چند مقام آمریکایی گفته اند که اول طالبان باید خشونت‌ها را کاهش بدهد.

ارتش افغانستان هنوز به حمایت هوایی آمریکا در نبردها با طالبان متکی است.

طالبان، سال گذشته پیش از امضای توافقنامه صلح با آمریکا با آتش‌بس یک هفته‌ای موافقت کرد و پس از آن درگیری با نیروهای خارجی را متوقف کرد.