عبدالله: نشست صلح افغانستان در ترکیه سرنوشت این کشور را رقم خواهد زد

توضیح ویدئو،

عبدالله: نشست استانبول سرنوشت آینده افغانستان را رقم می‌زند

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان، می‌گوید نشست پیش‌رو صلح افغانستان در ترکیه سرنوشت این کشور را رقم خواهد زد.

آقای عبدالله که در مصاحبه اختصاصی با تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی از پاریس صحبت می‌کرد، گفت که دولت افغانستان با آمادگی در مورد محتوای مذاکرات به نشست ترکیه می‌رود.

آقای عبدالله روز شنبه در مراسم پرده‌برداری از لوح نامگذاری مکانی در پاریس به نام فرمانده مسعود شرکت کرد.

قرار است نشست صلح افغانستان با حضور مقام‌های بلندپایه دولت و طالبان در ماه اپریل در استانبول برگزار شود.

آقای عبدالله در مورد طرح آقای غنی برای انتخابات زودرس که گفته شده قرار است در نشست استانبول ترکیه ارائه کند، گفت که برای رسیدن به "آینده مطلوب" باید راهی را طی کنیم، اگر طالبان آمادگی داشته باشد سرنوشت توسط مردم تعیین شود، و مستقیما به سمت "انتخابات زودرس" می‌توانیم برویم.

آقای عبدالله می‌گوید در این که طالبان تا چه حد آمادگی رفتن به سمت انتخابات را دارند، "یک سوال بزرگ است".

او گفت که بحث کاملی در این زمینه در شورای عالی مصالحه نشده است.

آقای عبدالله در مورد سهم احتمالی در "دولت انتقالی صلح" که در طرح آمریکا مطرح شده، گفت "در جستجوی جایگاه برای خودم نیستم."

آقای عبدالله تاکید کرد که اختلاف جدی با آقای غنی در زمینه روند مذاکرات صلح ندارند و "نزدیکی نظریات" وجود دارد اما او روند کند مذاکرات را به نمایندگان طالبان مرتبط دانست.

در مورد نامه آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و الفاظی که برخی آن را "تحقیرآمیز" خوانده اند، آقای عبدالله می‌گوید مشابه همان نامه در همان روزی که به آقای غنی رسیده، او نیز دریافت کرده است.

او افزود که در آن نامه آقای بلینکن به چند نکته که ضرورت‌های تسریع روند صلح است اشاره کرده، و اولویت ایالات متحده را نیز تذکر داده است.

آقای عبدالله گفت که در مورد لحن نامه "صحبت نمی‌کنم."

منبع تصویر، Abdullah

توضیح تصویر،

آقای عبدالله، حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان و شهردار پاریس لوح یادبود گذری بنام فرمانده مسعود را در پاریس پرده برداری کردند.

آقای عبدالله در واکنش به سخنان رئیس جمهور آمریکا گفت که در توافقنامه دوحه تعهدات دوجانبه در نظر گرفته شده، طالبان نیز باید مواردی را رعایت می‌کردند، اما بخشی از تعهدات توسط طالبان عملی نشده است.

دو روز پیش، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در نخستین کنفرانس خبری از زمان آغاز به کارش گفت که "خیلی دشوار" است که مهلت اول مه برای خروچ نیروهای این کشور از افغانستان "به دلایل تاکتیکی" عملی شود. اما، او تاکید کرد که کشورش قصد ندارد برای مدت طولانی در افغانستان بماند.

در همین حال، آلمان ماموریت حضور نظامیانش را تا ۳۱ جنوری/ژانویه سال ۲۰۲۲ تمدید کره است.

براساس این تصمیم، نیروهای آلمانی تا دستکم ده ماه دیگر در افغانستان باقی خواهند ماند.