کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواهان سهم دهی به معلولان در روند صلح شد

معلولان
توضیح تصویر،

عکس از آرشیو. معلولان در افغانستان حدود پنج هزا افغانی ماهانه حقوق دارند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تازه ترین گزارش خود از وضعیت حقوق بشری معلولان در این کشور خواهان سهم دهی به این افراد در روند صلح شده است.

این نهاد گفته که معلولان از قربانیان اصلی جنگ هستند و باید در روند صلح جایگاه آنها تثبیت شود.

همچنین کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارش خود که امروز (یکشنبه هشتم حمل/فروردین) منتشر شده، برای جلوگیری از افزایش روزافزون شمار معلولان خواهان تامین آتش بس و پایان جنگ شده است.

این درخواست در حالی صورت می‌گیرد که روند صلح در افغانستان به تازگی سرعت گرفته و قرار است به زودی نشستی با حضور نمایندگان طالبان و دولت و جامعه جهانی به مدیریت دولت آمریکا در ترکیه برگزار شود.

تحقیق تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر در نتیجه گفت‌وگو با بیش از ۱۵۰۰ فرد دارای معلولیت در ۲۲ ولایت افغانستان ترتیب شده که بیش از ۲۰ درصد آنها زنان بودند.

در این تحقیق آمده که به اساس سروی بنیاد آسیا بیش از ۱۳ درصد جمعیت افغانستان حدود ۴.۵ میلیون نفر افراد دارای معلولیت هستند که نسبت به ۱۴ سال پیش، بیش از ۱۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید با توجه به افزایش روزافزون شمار این افراد، فراهم کردن سهولت‌های زندگی برای آنها یکی از ضرورت‌های اصلی است که دولت باید به آن توجه کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید بیش از چهل درصد مصاحبه شوندگان در تحقیق تازه آنها در نتیجه جنگ از جمله انفجار مین دچار معلولیت شدند.

وضعیت حقوق بشری معلولان در افغانستان

گزارش تازه حقوق بشر نشان می‌دهد که بیش از ۳۸ درصد معلولان به دلیل معلولیت در خانه و اجتماع مورد خشونت، توهین، تحقیر و آزار و اذیت قرار گرفتند.

به اساس این گزارش بیش از ۷۱ درصد مصاحبه شوندگان، به آموزش دسترسی ندارند و دوری راه، عدم پذیرش از سوی مکتب، نبود سهولت‌های لازم، ممانعت خانواده، مشکلات اقتصادی و عدم علاقمندی شخصی را از جمله دلایل این وضعیت خوانده‌اند.

همچنین بیش از ۱۸ درصد آنها از عدم دسترسی به خدمات بهداشتی شکایت کرده‌اند.

نزدیک به ۶۸ درصد این افراد از حق دسترسی به کار محروم ماندند که تبعیض در روند استخدام به دلیل معلولیت، عدم رعایت قانون، ضعف جسمی، نداشتن سواد کافی و عدم موافقت خانواده با کار کردن شان را از دلایل خاص این مشکل خواندند.

بیش از ۴۵ درصد این افراد گفته‌اند که حتی از معاشی که به اساس قانون دولت به آنها می‌پردازد نیز محروم ماندند.

تبعیض، فساد، بروکراسی در ادارات دولتی و معلول جنگی نبودن از دلایل این محرومیت خوانده شده است.

افراد معلول ثبت شده در دولت ماهانه حدود پنج هزار افغانی (حدود هفتاد دلار) معاش به دست می‌آورند.

کمیسیون حقوق بشر از دولت خواهان انکشاف و تجهیز محیط‌های تعلیمی و بازنگری طرزالعمل استخدام معلولان در ادارات دولت شده و گفته برنامه‌های حمایت اجتماعی از معلولان در بخش‌های بهداشتی ،آموزشی و اقتصادی باید توسعه یابد.

به اساس آخرین آمار اعلام شده اکنون کمتر از یک درصد از کارمندان دولت را افراد دارای معلولیت تشکیل می‌دهد که نسبت به شمار آنها بسیار کم خوانده می‌شود.

در افغانستان قانون حقوق و امتیازات معلولان، در بسیاری از بخش‌ها تسهیلاتی را برای این افراد در نظر گرفته اما کمتر مورد این سند تاکنون عملی شده است.