پلیس افغان که زنی را شلاق زده بود برای همیشه از کار محروم شد

شلاق زدن این پلیس واکنش گسترده را به همراه داشت

منبع تصویر، Social media

توضیح تصویر،

شلاق زدن این پلیس واکنش گسترده را به همراه داشت

وزارت داخله/ کشور افغانستان اعلام کرده که سرباز پلیس را که در گذرگاه تورخم در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان یک زن را شلاق زده بود، برای همیشه از کار در نظام محروم کرده است.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت افزوده که "دست‌بلند کردن بالای زن، فرهنگ طالبانی است" و این ظلم را هرکس مرتکب شود "تروریست است."

او همرسانی کرده که ویدیوی شلاق‌زدن یک زن توسط یک سرباز در گذرگاه تورخم،‌ بررسی گردیده است. به گفته این وزارت تصویر مربوط به گذشته است اما این سرباز ضمن مجازات برای دایم از نظام اخراج شد.

به گفته او، پلیس اجرا کننده قانون است و برای حرفه‌ای شدن و ارتقای ظرفیت آن کار می‌شود. وزارت داخله افزود که "پلیس نیروی متخصص و مردمی است، توسل به اعمال آزاردهنده به هیج وجه پذیرفتنی نیست."

حدود یک هفته قبل ویدیوی از شلاق زدن یک زن توسط پلیس همرسانی شد. ضیا‌الحق امرخیل، والی ننگرهار در صفحه فیسبوکش نوشت که این رویداد قبل از آغاز کار او به عنوان والی ننگرهار رخ داده و در حال حاضر اصلاحات ایجاد شده است.

او تاکید کرده بود که نیروهای امنیتی که در این گذرگاه با مردم بدرفتاری کرده بودند برکنار و افراد جدید جایگزین آنان شده‌اند.

منبع تصویر، RAWA/World Picture News

توضیح تصویر،

کاربران شبکه‌های اجتماعی با همرسانی این تصویر از زمان طالبان بر رفتار آنان با زنان در دوران حاکمیت شان انتقاد کرده بودند

نشر این ویدیو واکنش‌های زیادی را در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان به همراه داشت. مردم این رویداد را 'شنیع و وحشیانه' خواندند.

بعد از خبرساز شدن این تصویر ویدیوی، محمد نعیم، سخنگوی دفتر گروه طالبان در قطر در صفحه توییترش نوشته که "انسانیت و حقوق زن کجاست؟"

آقای نعیم با نشر این ویدیو در صفحه توییترش مدعی شده بود که این زن بیمار و مسن بوده و می‌خواسته برای درمان به پاکستان سفر کند.

واکنش او نیز خبرساز شد و کاربران شبکه های اجتماعی با همرسانی عکسهای از اعدام یک زن در استدیوم ورزشی کابل نوشته بودند که "انسانیت اینجاست." کاربر دیگر نیز آن را "جوک سیاسی قرن" خوانده بود.

یک کاربر دیگر گفته که این عمل فردی یک افسر پلیس است و تمام مردم و حکومت محکوم می‌کند و در کشور قانون نافذ است که بازپرسی و مجازات شود. او خطاب به آقای نعیم نوشت"در اداره شما، ادارات قضا شلاق به دست بدون در نظر داشت قانون اسلامی و حرمت انسانی زن، مرد، کودک را در مظهر عام مجازات می‌کرد."