نمایندگان زن مجلس عربستان از زنان افغان در روند صلح حمایت کردند

.

منبع تصویر، MFA

توضیح تصویر،

هدا احلیسی، عضو کمیته روابط خارجی مجلس شورای عربستان سعودی

زنان عضو مجلس شورای عربستان از مشارکت زنان افغان در روند صلح این کشور حمایت می‌کنند.

امروز، چهارشنبه (۱۱ فروردین/حمل) نخستین جلسه بین نمایندگان زن پارلمان افغانستان و نمایندگان زن مجلس شورای عربستان سعودی از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد.

در این جلسه که به ابتکار وزارت امور خارجه افغانستان و سفارت این کشور در ریاض برگزار شد، شماری از نمایندگان زن و فعالان حقوق زنان افغان حضور داشتند.

سی عضو مجلس ۱۵۰ نفری مشورتی عربستان سعودی، زن هستند.

در خبرنامه وزارت خارجه افغانستان آمده که ناهید فرید رئیس کمیسیون امور زنان و حقوق بشر مجلس نمایندگان افغانستان دستاوردهای زنان افغانستان در جریان دو دهه اخیر را برشمرده و خواستار حمایت زنان عضو مجلس شورای عربستان سعودی از زنان افغانستان در روند صلح شده است.

در این جلسه، سامیه بخاری، عضو کمیته دوستی میان پارلمانی افغانستان و عربستان سعودی، مستوره الشمری، عضو کمیته امنیتی مجلس شورای عربستان سعودی، هدا احلیسی عضو کمیته روابط خارجی مجلس شورای عربستان سعودی صحبت کردند.

آنها بر نقش زنان افغان در نظام آینده این کشور، حضور پررنگ و معنادار در گفتگوهای صلح به‌ویژه نشست آتی در ترکیه را با اهمیت خواندند.

منبع تصویر، MFA

قرار است در هفته‌های آینده نشست مقام‌های ارشد دولت افغانستان و طالبان در استانبول برگزار شود.

در نشست قبلی صلح افغانستان در مسکو تنها یک زن، حبیبه سرابی، یکی از ۴ زن عضو هیات مذاکره کننده افغانستان، با طالبان دعوت شده بود که اعتراض فعالان زن و نهادهای بین المللی حقوق بشر را برانگیخت.

سال گذشته نیز از طریق ویدیو کنفرانس نمایندگان زن در پارلمان افغانستان با نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی ایران در مورد مطالبات زنان در صلح با طالبان صحبت کرده بودند.

در آن نشست نیز نمایندگان زنان مجلس ایران با تاکید بر "خروج مسئولانه نیروهای خارجی از افغانستان" حضور زنان در آینده کشور را حق طبیعی، انسانی و اسلامی آنان دانسته، حمایت خویش را از حفظ حقوق بشر، حقوق زنان، حقوق کودکان در افغانستان اعلام کردند.