در پی کشته شدن سه کارمند زن، واکسیناسیون فلج کودکان در ننگرهار متوقف شد

kabul

منبع تصویر، Science Photo Library

وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید در پی کشته شدن سه کارمند زن، واکسیناسیون فلج کودکان در ولایت ننگرهار را متوقف کرده است.

روز گذشته براثر سه حمله مردان مسلح ناشناس به کارکنان واکسن فلج کودکان در شهر جلال آباد یک پرستار و دو زن داوطلب واکسیناسیون کشته شدند.

مسئولیت حملات را تاکنون کسی یا گروهی به عهده نگرفته است. این رویداد واکنش‌هایی به دنبال داشت.

عفو بین الملل خواستار"تحقیق فوری" کشته شدن سه کارمند زن واکسیناسیون در ننگرهار شد. در بیانیه این نهاد آمده که "این عمل پست و ناجوانمردانه جان سه زنی را گرفته که خود را وقف محافظت از سلامتی کودکان افغانستان می‌کردند."

میرجان راسخ، مسئول اطلاعات عامه برنامه محو فلج کودکان در وزارت صحت عامه/بهداشت به بی‌بی‌سی گفت که این تصمیم پس از حمله دیروز به کارمندان زن که منجر به کشته شدن سه کارمند زن در شهر جلال آباد شد، گرفته شده است.

توضیح ویدئو،

توقف واکسیناسیون فلج کودکان در ننگرهار بعد از کشته شدن سه کارمند زن

به گفته او، تیمی از وزارت بهداشت و مسئولان محلی وضعیت در این ولایت را بررسی می‌کنند.

آقای راسخ می‌گوید قرار شده فردا روند واکسیناسیون در برخی از بخش‌های این ولایت بجز ولسوالی‌های بهسود، سرخرود و شهر جلال آباد از سر گرفته شود.

او افزود که کارمندان برای چکاندن قطره واکسن فلج کودکان به مناطق دورافتاده در ولسوالی‌های پچیراگام و شینواری نیز نمی‌توانند بروند.

مجلس نمایندگان افغانستان نیز امروز تصمیم گرفت که هیاتی برای بررسی این رویداد به ولایت ننگرهار بفرستد.

کارزار سراسری واکسیناسیون پولیو یا فلج کودکان از دو روز گذشته در افغانستان آغاز شده، قرار است بیش از ۹.۵ میلیون کودک زیر پنج سال این واکسن را دریافت کنند.

افغانستان یکی از معدود کشورهایی است که هنوز هم بیماری فلج کودکان ریشه کن نشده است. سال گذشته در ۵۶ مورد فلج کودکان در این کشور ثبت شده است.

ناامنی چالش‌ عمده اجرای سراسری واکسیناسیون در مناطق ناامن این کشور بوده است.

مسئولان می‌گویند در مناطق شرقی کشور یک میلیون و دوصد هزار کودک واجد شرایط برای واکسناسیون هستند که حدود یک صد هزار آنها به دلیل تهدیدات امنیتی از واکسن محروم خواهند ماند.

در سال گذشته به اساس آمار وزارت بهداشت حدود سه میلیون کودک در این کشور به دلیل ناامنی و مخالفت‌های سنتی در برخی مناطق از دریافت واکسن محروم ماندند.