طرح صلح غنی به شورای عالی مصالحه 'سپرده شده' و طرح صلح خلیلزاد از سوی این شورا 'بررسی شده'

غنی و خلیلزاد
توضیح تصویر،

اشرف غنی طرح سه مرحله‌ای موسوم به 'دستیابی به موفقیت نهایی' و زلمی خلیلزاد طرح 'دولت انتقالی صلح' را ارائه کرده‌اند

یک منبع در شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که طرح سه مرحله‌ای محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به صورت رسمی به این شورا رسیده و همچنین طرح 'دولت انتقالی صلح ' زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغاستان در این شورا بررسی شده است.

این منبع که خواست نامی از او برده نشود، به بی‌بی‌سی گفت که اعضای 'کمیته تهیه و توحید ' این شورا طرح آقای خلیلزاد را بررسی کرده، با برخی از مواد آن موافقت ولی بخشی از آن را رد کرده است.

زلمی خلیلزاد طرح صلحی را با دولت، طالبان و رهبران سیاسی افغانستان در میان گذاشته است که در آن یک "دولت انتقالی صلح" مشترک با طالبان پیشنهاد شده که به صورت موقت تا برگزاری انتخابات اداره کشور را برعهده بگیرد.

طرح سه ‌مرحله‌ای اشرف غنی موسوم به 'دستیابی به موفقیت نهایی'

نسخه‌ای از طرح صلح اشرف غنی، رئیس جمهور، نیز به بی‌بی‌سی رسیده و منابعی در دولت افغانستان گفته‌اند که این طرح سه مرحله‌ای صلح به زودی نشر خواهد شد.

این طرح که بنام "دستیابی به موفقیت نهایی" نام‌گذاری شده است، دارای سه بخش 'ثبات سیاسی، ایجاد حکومت صلح و مشوره درباره صلح برای دستیابی به موفقیت نهایی ' است.

بخش اول این طرح زیر عنوان ایجاد ثبات سیاسی؛ شامل موافقت بر سر موفقیت نهایی، توافق بر سر آتش بس و نظارت بین المللی، توافق بر سر اصول دولت صلح، بدست آوردن ضمات بین المللی و منطقه‌ای و جستجوی ساختاری برای مبارزه با تروریسم و تایید آن توسط لویه جرگه است.

بخش دوم طرح نیز به ایجاد 'دولت صلح ' پرداخته است. این بخش نیز شامل گرفتن تدابیر لازم برای حرکت به سمت موفقیت نهایی، اقتدار قانون اساسی و ساختار قانونی برای اجرای آن، برنامه‌های حکومت‌داری و توسعه، امنیت، آتش بس وغیره است، برگزاری انتخابات نیز شامل این بخش است.

بخش سوم نیز شامل تقویت صلح از طریق یک نقشه راه برای 'موفقیت نهایی ' است. این بخش نیز شامل ساختار قانون اساسی، ساختار سیاسی بعلاوه مصالحه ملی است.

همچنین این بخش شامل بازگشت مهاجران و بیجاشدگان به زندگی عادی، ایجاد امنیت و دولت و اولویت‌های توسعه است.

منبع تصویر، Sapidar

توضیح تصویر،

نشست این کمیته تهیه و توحید شورای عالی مصالحه امروز نیز تاکنون ادامه دارد

قبل از این یک منبع معتبر به بی‌بی‌سی گفته بود که ترکیه، آمریکا و سازمان ملل توافق کرده‌اند که نشست "سرنوشت‌ساز" استانبول در مورد صلح افغانستان در تاریخ شانزدهم آوریل/آپریل (۲۷ حمل/فروردین) برگزار شود.

هرچند که دولت و طالبان گفته‌اند که هنوز زمان برگزاری نشست مشخص نیست. ولی روز گذشته شورای عالی مصالحه ملی گفت که ۳۰ طرح صلح به این شورا فرستاده شده است که طرح رئیس جمهوری غنی نیز در میان آن است.

'مجموعا ۳۰ طرح صلح به شورای عالی مصالحه رسیده'

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان دیروز اعلام کرده بود که تاکنون ۲۵ حزب سیاسی و اعضای کمیته‌ رهبری این شورا، ۳۰ طرح و دیدگاه را برای صلح به کمیته تهیه و توحید این نهاد فرستاده‌اند.

نشست این کمیته امروز نیز تاکنون ادامه دارد و روز گذشته نیز جلسه به ریاست محمدیونس قانونی عضو رهبری شورای عالی مصالحه‌ ملی، در قصر سپیدار برگزار شد.

شورای عالی مصالحه ملی دیروز در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته بود که در این نشست پیش نویس واحد از دیدگاه‌های ارائه‌ شده به بررسی گرفته شد و تا توحید نظریات و ارائه آن به نشست کمیته‌رهبری شورای عالی مصالحه‌ ملی، نشست‌های این کمیته ادامه دارد.

منبع تصویر، Sapidar

توضیح تصویر،

شورای عالی مصالحه ملی گفته که طرح حکومت افغانستان برای بررسی به آنان سپرده شده است

این شورا افزوده که قرار است افغانستان با طرح واحد به نشست بعدی صلح در ترکیه شرکت کند. آتش‌بس دایمی و ختم کامل جنگ، حفظ ارزش‌های حقوق بشری و حقوق اساسی شهروندان، مشارکت عادلانه‌ در قدرت و ساختار نظام سیاسی از موارد درشت این طرح هستند.