امرالله صالح: عاملان قتل یما سیاوش، مجری مطرح تلویزیونی بازداشت شدند

افغانستان

منبع تصویر، ART HOUSE

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان گفته که پلیس کابل عاملان قتل یما سیاوش، مجری مطرح تلویزیونی افغانستان را بازداشت کردند.

او امروز (چهارشنبه ۱۸ حمل/فروردین) در توئیتر خود نوشته که این گروه یازده نفری طالبان در شمار زیادی از بمب‌گذاری‌ها، ده‌ها مین گذاری و از جمله قتل یما سیاوش دست داشتند.

خانواده سیاوش اما این ادعای دولت را "دروغین" خوانده است.

در ماه‌های اخیر ترورهای هدفمند و انفجار مین‌های مغناطیسی در شهرهای بزرگ افغانستان به گونه چشمگیر افزایش یافته است. اگرچه دولت، طالبان را مسئول تمام این ناامنی‌ها می‌خواند این گروه دست داشتن در اکثریت این رویدادها از جمله قتل خبرنگاران را رد کرده است.

فعالان سیاسی، مدنی، خبرنگاران، کارمندان دولتی و امنیتی از جمله اهداف این ترورها و رویدادها بودند. یما سیاوش نیز پنج ماه پیش در نتیجه انفجار مینی که در خودروی حامل او جاسازی شده بود، همراه با دو همکارش کشته شد. او در زمان این رویداد کارمند بانک مرکزی افغانستان بود.

خانواده یما سیاوش پس از این رویداد از دولت خواستند که درباره "قتل مرموز" او تحقیق کند اما آنها از عدم توجه و جدیت کافی دولت برای رسیدگی به قتل یما سیاوش شاکی بودند و تاکنون دو بار برای روشن شدن این قضیه به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کردند و از این سازمان خواستند که این رویداد را بی طرفانه پیگیری کند.

همچنین جمعی از فرهنگیان و روزنامه نگاران و ده‌ها نفر از ولایات کابل، بامیان، هلمند، فاریاب و چندین ولایت دیگر در پای طوماری از این سازمان خواستند که در مورد این رویداد تحقیق کند.

در واکنش به اظهارات تازه آقای صالح نیز، داوود سیاوش، پدر یما سیاوش در توئیتی خبر بازداشت عاملان قتل فرزندش را "دروغین" خوانده و به خواست‌هایی که دو ماه پس از مرگ فرزندش مطرح کرده بودند، اشاره کرده است.

در این خواست‌ها آمده که "هر نوع انکشاف در قضیه (ترور یما سیاوش) به شمول بازداشت ها و سایر اطلاعات استخباراتی زمانی معتبر، قابل قبول و پذیرفتنی خواهد بود که در تصاویر ضبط شده در دوربین‌های بانک مرکزی، معلومات دستگاه جی پی اس موتر/خودروی حامل یما سیاوش، تصاویر بالون و تصاویر دوربین های چهارراهی های مشخص در مسیر بانک مرکزی تا مکروریان چهارم از تاریخ تقرر او تا روز حادثه به اثبات رسانده شود."

توضیح تصویر،

صبح روز هفده عقرب/آبان ساعت ۷:۴۵ انفجاری در منطقه مکروریان چهارم کابل رخ‌داد که یما سیاوش، مجری سابق تلویزیون خصوصی طلوع و دو نفر دیگر در این حادثه کشته شدند

یما سیاوش کی بود؟

یما سیاوش، متولد ولسوالی کوهستان ولایت کاپیسا بود.

او در رشته حقوق و علوم سیاسی مدرک کارشناسی (لیسانس) داشت. نزدیک به یک دهه با رسانه‌های مختلف این کشور کار کرده بود و یکی از مجریان مطرح تلویزیونی به حساب می‌امد که سوال‌های چالشی از مسئولان می‌پرسید.

او چند هفته پیش از مرگش به عنوان مشاور امور روابط عمومی بانک مرکزی افغانستان آغاز به کار کرده بود.