امرالله صالح: صلح باید با تضمین جهانی و منطقه‌ای همراه باشد

توضیح ویدئو،

امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان

در حالی که دولت افغانستان از آمادگی کامل برای شرکت در نشست ترکیه خبر داده، امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در گفتگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته که آن‌ها در مسأله صلح خواهان تضمین منطقه‌ای و جهانی هستند.

آقای صالح می‌گوید: "ما ضمانت جهانی و منطقه‌ای در مورد صلح می‌خواهیم چون جهان مقروض افغانستان است. چون معامله‌ای که صورت می‌گیرد به معنای از کلکین داخل شدن یک گروه برای تسخیر، کودتا، کشتار و دسیسه نباید باشد."

امرالله صالح، مهم‌ترین نکته طرح رئیس‌جمهور افغانستان برای صلح را تاکید بر این مسئله خواند که "صلح نباید معامله ۲۵ نفر نباشد و قابل هضم به تمام جامعه افغانستان باشد".

همچنین اینکه صلح نباید اقتدار قومی، سمتی، زبانی گروهی و فکری باشد و باید اقتدار تمام ملت افغانستان در آن تمثیل شود. و صلح باید به تمام دلایل جنگ پایان ببخشد.

آقای صالح در گفتگو با علی‌ حسینی، خبرنگار بی‌بی‌سی در کابل گفت که "صلح با استعجالیت امکان ندارد" و طرح صلح رئیس جمهور غنی "عمیق‌ترین" طرحی ا‌ست که او تاکنون دیده است.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان اخیرا طرحی سه مرحله‌ای به نام "دستیابی به موفقیت نهایی" را تهیه کرده و دو روز پیش آن را در مراسمی در ارگ تشریح کرد.

آقای غنی از جمله انتخابات زودهنگام و نامزد نبودن خودش در این انتخابات طی این طرح یاد کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای صالح، برگزاری انتخابات را معقول‌ترین بخش این طرح خواند و گفت که رئیس جمهور در افغانستان پساصلح نقش و سمتی برای خود در نظر نگرفته است. او افزود:"آقای اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان امروز سخنگوی وجدان ملی است. ما انتخابات می‌خواهیم ما نگفتیم که خود ما باشیم."

او در پاسخ به این سوال که آیا تحت فشار آمریکا قرار دارد یا نه گفت:"باشیم یا نباشیم مملکت از ما است...در آخر روز ما به احساسات ملی و مردم خود احترام می‌گذاریم و همسو با ملت خود حرکت می‌کنیم.

آقای صالح همچنین در مورد تعدد طرح‌ها در داخل افغانستان گفت که مطمئن است این کشور طرح واحدی در نشست ترکیه ارایه خواهد کرد.

معاون آقای غنی همچنین گفت گروه طالبان طرحی برای صلح ندارد. او گفت:" اگر طالب را منهای خشونت در نظر بگیرید، آن‌ها به یک گروه غوغایی، بی‌طرح و بی‌برنامه تبدیل می‌شوند که در نشست مسکو نمونه آن را دیدیم. آن‌ها به جز نثار کردن توهین و دشنام حرفی در این نشست نداشتند."

او گفت در صورتی که طالبان طرح صلح‌ خود را ارایه کند، آن زمان در موردش قضاوت خواهد شد. "ولی تا کنون آنچه از زبان طالب می‌شنویم خشونت، جنگ و کشتار است".

قرار است نشست "سرنوشت‌ساز" ترکیه در مورد صلح افغانستان در تاریخ شانزدهم آوریل/اپریل (۲۷ حمل/فروردین) در استانبول برگزار شود.

این نشست برای ده روز ادامه خواهد داشت و در آن تلاش خواهد شد تا دولت افغانستان، گروه طالبان و گروه‌های مختلف سیاسی روی "آینده سیاسی" افغانستان به توافق برسند.

نشست استانبول یکی از مهمترین نشست‌ها در مورد آینده صلح افغانستان خوانده شده که جامعه بین‌المللی انتظار دارد گروه‌های افغان در آن بتوانند بر سر پایان جنگ و "تشکیل دولت انتقالی صلح" در این کشور به توافق برسند.