وزارت بهداشت افغانستان از ثبت موارد جدید گونه انگلیسی کرونا در ۱۸ ولایت خبر داد

افغانستان، کرونا، وزارت صحت عامه

منبع تصویر، Getty Images

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان از ثبت ۳۱۷ مورد نوع جهش یافته ویروس کرونا انگلیسی در ۱۸ ولایت این کشور خبر داد. میرویس علی‌زی، معاون سخنگوی وزارت صحت افغانستان، به بی‌بی‌سی گفته که بیشترین موارد مثبت ویروس نوع جهش یافته در ولایت ننگرهار ثبت شده است.

نخستین مورد نوع انگلیسی کرونا نیز در ولایت ننگرهار و در اوایل ماه اپریل/آوریل ثبت شد. ننگرهار در شرق افغانستان و از ولایت‌های هم‌مرز با پاکستان است.

حالا وزارت بهداشت گفته که این نوع ویروس در‌ ۱۸ ولایت به شمول کابل، هرات، قندهار و چندین ولایت دیگر این کشور شناسایی و ثبت شده است.

این وزارت می‌گوید که احتمالا موارد مثبت نوع جهش یافته انگلیسی ویروس کرونا در سراسر این کشور وجود داشته باشد.

این ویروس جهش یافته کرونا اولین بار در سپتامبر سال ۲۰۲۰ در جنوب شرقی بریتانیا شناسایی شد و شیوع سریع آن در ماه‌های بعدی باعث شد این کشور محدودیت‌های تازه‌ای را اعمال کند.

مقام‌های افغان با نگرانی از گسترش سریع ویروس جهش‌یافته کرونا گفته که اگر شهروندان رهنمودهای بهداشتی را مراعات نکنند، کنترل وضعیت برای وزارت صحت دشوار خواهد شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نوع جهش یافته کرونا اولین بار در سپتامبر سال ۲۰۲۰ در جنوب شرقی بریتانیا شناسایی شد

این وزارت گفته میزان موارد مثبت ویروس کرونا، پس از عید فطر در حال افزایش است و در مقایسه با ماه رمضان، به مراتب بیشتر شده است.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

حدود یک هفته قبل، وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت نیز در یک نشست خبری گفت که موج سوم کرونا در افغانستان از شرق این کشور شروع شده و بیشترین مورد وقوع در ولایت‌‌هایی ثبت شده که در امتداد مرز با پاکستان قرار دارند. به گفته آقای مجروح موج سوم این بیماری، به سوی مرکز، غرب و جنوب این کشور در حال حرکت است.

سرپرست وزارت صحت هشدار داد که با گذشت هر روز، میزان ابتلا به بیماری کووید ۱۹در افغانستان دوباره در حال افزایش است. به گفته وی، ولایت‌های ننگرهار و کابل در حال حاضر در وضعیت قرمز، قندهار در حالت نارنجی و ولایات هرات، نیمروز، هلمند، بلخ، وردک، غزنی و پکتیا در حالت زرد قرار دارند.

به گفته کارشناسان کارهایی نظیر شستن دست‌ها، حفظ فاصله با دیگران و پوشاندن دهان و بینی همچنان به جلوگیری از ابتلا کمک بزرگی خواهد کرد، و مسری‌تر بودن این گونه‌های جدید به این معنی است که باید بیشتر از قبل مراقب بود.

از سویی هم با توجه به رفت و آمد افغانها به هند، نگرانی‌ها از موجودیت نوع هندی ویروس کرونا در افغانستان نیز بالا گرفته. وزارت صحت عامه افغانستان تا کنون سویه‌ای هندی ویروس کرونا را تایید نکرده اما گفته که تلاش‌ها بخاطر شناسایی نوع هندی و افریقایی ویروس جریان دارد.

بیش از نیم میلیون نفر واکسینه شده‌اند

منبع تصویر، MOPH

همزمان با این وزارت بهداشت افغانستان گفته که تا کنون ۵۶۰ هزار نفر در این کشور واکسین کرونا را دریافت کرده‌اند.

روند واکسیناسیون کرونا پنجم حوت/ اسفند در افغانستان آغاز شد. اما پیشتر گزارش‌هایی نشر شد که مردم رغبت چندانی به دریافت واکسین ندارند. همچنین در حال حاضر تدابیر بهداشتی کمتر توسط شهروندان رعایت می‌شود و این موضوع نیز موجب نگرانی شده است.

وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان اعلام کرده که در شبانه روز گذشته و در نتیجه آزمایش ۱۴۰۰ نمونه مشکوک، ۲۴۲ مورد جدید ابتلا به کرونا در این کشور شناسایی شده و همچنین ۱۰ تن بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته‌اند.

به این ترتیب و بر اساس آمار رسمی، شمار کل مبتلایان به کرونا در این کشور به ۶۵هزارو ۷۲۸و رقم کل جان باختگان به ۲هزارو ۸۰۲نفر رسید. در این کشور تا کنون نزدیک به ۴۴۴هزار آزمایش انجام شده است.