غزال حارس؛ رئیس اداره بازرس ریاست جمهوری افغانستان استعفا داد

خانم حارس گفت که درشفاخانه های اختصاصی کووید19 دارو در انبار بود ولی به بیماران داده نمی شد

منبع تصویر، GMIC

توضیح تصویر،

غزال حارس، رئیس اداره بازرس افغانستان

غزال حارس، رئیس اداره عالی بازرس ریاست جمهوری افغانستان گفته است که پس از دو سال کار در این اداره، از سمتش کنار رفته است.

خانم حارس امروز (یکشنبه، ۲ جوزا / خرداد) در صفحه رسمی توییتر خود استعفای خود را تایید کرده اما توضیحی در مورد دلیل آن ارایه نکرده است. او نوشته که امیدوار است در آینده نه چندان دور، "افغانستان دیدگاه واحدی در زمینه مبارزه با فساد داشته باشد".

رئیس اداره عالی بازرس در حالی از سمتش کنار می‌رود که در ۳۱ حمل/فروردین امسال عبدالقیوم نظامی، رئیس کمیسیون مبارزه با فساد اداری از ادغام اداره بازرس در کمیسیون مبارزه با فساد اداری خبر داده بود.

آقای نظامی در یک نشست خبری اعلام کرده بود که در کنار اداره بازرس، سه اداره سکرتریت (دبیرخانه) مبارزه با فساد اداری، اداره ثبت و بررسی دارایی‌ها و کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری (میک) نیز در کمیسیون مبارزه با فساد اداری مدغم خواهد شد.

آقای نظامی گفته بود ادغام این نهادها می‌تواند زمینه مبارزه هماهنگ با فساد اداری را فراهم کند.

اداره بازرس حدود دو سال پیش با فرمان محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ایجاد شد. وظیفه این اداره مبارزه در برابر فساد اداری و نظارت از فعالیت‌های اراکین عالی‌رتبه دولتی بوده است. غزال حارس از ایجاد اداره بازرس تا قبل از استعفا رئیس این اداره بود.

اداره بازرس پارسال در جریان مبارزه دولت افغانستان در برابر بیماری کووید ۱۹ نتایج تحقیقاتش را در مورد فساد در مصرف بودجه کرونا در افغانستان منتشر کرد. تحقیقاتی که وجود فساد در خریداری تجهیزات پزشکی و اقلام دارویی برای مبارزه با کرونا در افغانستان را تأیید می‌کرد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اجناس در ولایت ها چند برابر قیمت بازار خریداری شده است

این تحقیقات تأیید می‌کرد که از پول مبارزه با کرونا در برخی از ولایت‌ها اقلام غیرضروری خریداری شده است. اداره عالی بازرس در آن زمان اعلام کرد که دستگاه‌های تنفس مصنوعی قاچاق نشده ولی از آنها استفاده درست نشده و علاوه بر آن برخی از مقام‌های وزارت بهداشت و مسئولان ولایتی را به دلیل "سواستفاده و غفلت وظیفه" به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کرد.

غزال حارس در آن زمان گفته بود که از بودجه مبارزه با کرونا در بعضی ولایت‌ها حتا تخت خواب، لنز دوربین عکاسی، تلویزیون‌ و گوشی تلفن خریداری شده است.

اداره بازرس در پی همگانی ساختن نتایج تحقیقاتش در مورد مصرف بودجه کرونا، ۹ مقام ارشد دولتی شامل وزیر پیشین صحت/بهداشت، سه معاون پیشین و یک معاون برحال این وزارت را به دادستانی کل معرفی کرد.

همچنین این اداره والی‌های پیشین هرات و نورستان و والی‌های میدان وردک و بدخشان در آن زمان را به دادستانی معرفی کرده بود.