معترضان در فاریاب با برگزاری 'انتخابات'، اختیار تعیین والی جدید را به مارشال دوستم دادند

افغانستان

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

اعتراض‌کنندگان هوادار "حزب جنبش افغانستان" در فاریاب امروز (یکشنبه، ۲ جوزا / خرداد) در نهمین روز اعترضات‌شان به انتصاب والی این ولایت از سوی دولت، صندوقی برای انتخاب والی گذاشتند و اعلام کردند که نمایندگان اقشار مختلف در این "انتخابات" در مورد "والی جدید" تصمیم خواهند گرفت.

بابر فرهمند، معاون اول شورای عالی مصالحه ملی و از افراد نزدیک مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر "حزب جنبش"، در صفحه فیسبوک خود نوشته است که این "انتخابات" بر اساس فیصله شورای عالی مردم و قشرهای مختلف باشندگان فاریاب برگزار شده است.

منابع محلی در شمال افغانستان به بی‌بی‌سی گفتند که از میان متعرضان حدود ۱۴ تن به عنوان "نماینده قشرهای مختلف جامعه" انتخاب شدند تا والی جدید را انتخاب کنند ولی این نمایندگان نیز در نهایت رای دادند که اختیار انتخاب والی باید به مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی داده شود.

اما شمیم‌خان کتوازی، رئیس ارگان‌های محلی امروز در یک نشست خبری در کابل گفت ماده‌ای در قانون نیامده که حکم کند والیان انتخابی باشند و از طریق آرای مردم انتخاب شوند.

آقای کتوازی گفت محمدداوود لغمانی، والی فاریاب، براساس حکم رئیس جمهور تعیین شده و در صورتی که مردم فاریاب اعتراض داشته باشند، وظیفه دولت است که مشکل را از راه گفتگو حل کند.

منبع تصویر، Idlg

توضیح تصویر،

چند روز قبل والی جدید فاریاب رسما معرفی شد

آقای کتوازی همچنین گفت که محمدداوود لغمانی، والی فاریاب در حال گفتگو با مردم این ولایت است و تلاش می‌کند مشکل را از راه گفتگو حل کند.

هرچند در ماده ۱۴۱ قانون اساسی افغانستان آمده که شهردار و اعضای مجالس شهرداری، از طریق انتخابات آزاد، عمومی، سری و مستقیم انتخاب می‌شوند، اما چنین کاری تاکنون عملی نشده است. درباره والی در این قانون اشاره‌ای نشده است.

این در حالی است که معترضان دیروز برای آقای لغمانی ضرب‌الاجل سه‌روزه تعیین کردند و از او خواستند فاریاب را ترک کند.

معترضان هشدار داده‌اند در صورتی که آقای لغمانی از فاریاب خارج نشود، "حکومت فدرالی"‌شان را اعلام خواهند کرد.

نصرت‌الله ابراهیمی، رئیس دبیرخانه بخش جوانان حزب جنبش ملی به بی‌بی‌سی گفت که کمیسیونی متشکل از نمایندگان احزاب سیاسی، جامعه مدنی، رسانه‌ها، علما و جوانان تشکیل شده که مسئولیت برگزاری این انتخابات را به عهده داشته است.

به گفته آقای ابراهیمی برگزارکنندگان انتخابات از دفتر ساحوی زون شمال نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) دعوت شده است که از این "انتخابات" نظارت کند.

توضیح ویدئو،

تشکیل یک ساختار عالی مشورتی جدید در افغانستان

دفتر یوناما در مورد این انتخابات اظهار نظر نکرده است.

در اعلامیه‌ای که امروز از آدرس "شورای عالی مردم فاریاب" برای برگزاری انتخابات مقامات محلی توسط هواداران حزب جنبش منتشر شده بر "غیرمتمرکز" ساختن دولت تاکید شده و در آن آمده "تجربه تاریخی افغانستان نشان داده که نظام متمرکز سیاسی در افغانستان بی‌نتیجه بوده و جلو وحدت ملی و ملت‌سازی را در این کشور گرفته است."

اعتراضات در فاریاب از زمانی آغاز شد که اداره ارگان‌های محلی افغانستان یک ماه پیش از امروز (۳ ثور / اردیبهشت) اعلام کرد که براساس حکم رئیس جمهوری افغانستان، محمد داوود به عنوان والی جدید ولایت فاریاب تعیین شده است.

معترضان می‌گویند براساس تفاهم‌نامه‌ای که میان دو تیم انتخاباتی محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان و داکترعبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی امضا شده است، باید گزینش والی‌ها در مشوره با تیم آقای عبدالله صورت گیرد، اما آقای غنی برای معرفی والی جدید فاریاب با تیم آقای عبدالله مشوره نکرده و خلاف این تفاهم‌نامه عمل کرده است.